Vliv prostředí na jedince i skupiny je devastující

2. 10 2020

www.inadhled.cz   O sociálních bublinách už se napsalo mnohé a skutečností je, že podíváte li se na Facebook, Instagram či kamkoliv jinam, zjistíte, že jednotlivé buňku těchto organismů skutečně pracují zacykleně. Tedy uvnitř nich si všichni notují s obrazně se plácají po zádech, ovšem každý vetřelec s jiným názorem je považován za škodlivý vir a nemilosrdně zašlapán do země.

  Pozorováním tohoto jevu se dostanete k dalšímu poznání. Lidé téměř nejsou schopni přijmout jiný, či třeba jen trochu odlišný názor, případně trvá velmi dlouho, než pochopí, že se mohli mýlit. Právě ten skupinový pocit neomylnosti vytváří prostředí, v němž na sebe naráží tyto skupiny a navzájem se osočují. Momentálně to jsou příznivci a odpůrci politiků, stran, Evropské unie, roušek, ekologie, to především spalovacích a elektrických motorů, migrace, Ruska a Číny. Donedávna to bylo vcelku vyhraněné a kdo prosazoval Topku a Piráty, fandil zároveň EU, elektromobilům, migrantům, nesnášel Rusy a Číňany. Ovšem koronavir to dost zamíchal, a i na sociálních sítích vzniknul naprostý chaos. Zdá se, že se střetává každý s každým a všemu nasazují korunu různí elfové, Demagog a servery, které si přivlastňují právo znát pravdu a zároveň třídit ostatní na ty, co ji mají také a na ostatní, kteří se buď mýlí, nebo cíleně dezinformují. O tom, že pouze založili vlastní sociální bublinu, nechtějí ani slyšet.

  Podobné to je s Čechy žijícími v zahraničí. Někteří se svým způsobem cítí být doma stále tady, jiní převzali nejen nový životní styl a kulturu hostitelské země se vším všudy. Pak se může stát, že osoba žijící například v Německu je schopna nazývat Čechy hloupými vlastenci, kteří zavinili rozšíření viru po okolí a tvrdit, že Němci zvládli pandemii dobře a mají ji pod kontrolou, zatímco Česká republika je na pokraji sebezničení. Hltání televizních stanic ARD a ZDF je stejně škodlivé, jako sezení před obrazovkou, na níž se prezentují Česká televize, Nova a Prima – jakožto odnože CNN. A když tu německou Češku upozorníte, že v Berlíně a dalších městech demonstrovaly řádově miliony nespokojených Němců, zatímco v Čechách jen pár jednotek tisíc, nazve Vás blbcem a lejnem. Samozřejmě za podpory dalších asi dobře provdaných Češek, a dokonce i integrovaného muže narozeného v naší domovině. Tato partička souvěrců nakonec také pochválí i německou kancléřku a zmíní s obdivem některého z německých ministrů, který prohlásil Českou republiku za nebezpečnou, a Vy pak přemýšlíte, zda li nebylo s kolaboranty po 2.světové válce zacházeno příliš smířlivě. Ostatně dva potomci jedné takové rodiny nám tu po roce 1989 zastávali post prezidenta a jeho kancléře.

  Silné osobnosti si zachovávají tvář i v této těžké době. Nebojí se jít proti proudu i oficiálním médiím. Tedy pokud to nedělají z výhledu jistého prospěchu. Jak už jsme mnohokrát uvedli, udělat si vlastní názor neznamená sednout si před obrazovku a vnímat vysílání jediné správné stanice. Je třeba sbírat informace, které jsou velmi často protichůdné, dokázat je analyzovat a skládat střípky mozaiky. Ne vše dobře znějící je pravda, mnohé dobře natočené je až moc předpřipravené. U Youtube je možné si vyhledat jména aktérů a zjistit, zda li vůbec existují. U našich moderátorů lze díky jisté časové posloupnosti pozorovat vývoj jejich myšlení a ujasnit si, že taková Nora Fridrichová nikdy neřekne, že Putin udělal něco dobře či že Evropská komise je soubor grázlů. Není na to prostě nastavená a znamená to, že patří to sociální bubliny a informace jí přenášené jsou naprosto irelevantní.  To znamená, že není naprosto důvod ji brát za věrohodnou, byť ve výjimečných případech i ona může hovořit pravdu. Třeba když se představuje. Podobných tváří potkáme v éteru mnoho a je třeba připustit, že výpovědní hodnota řady pořadů je prostě nulová. Ovšem na stejné bázi pracuje mnoho dalších shromažďujících se v dalších skupinkách. A to na všech stranách.

  Žijeme v době, kdy nelze věřit ničemu, na co si nesáhnete. Víme, že se polemizuje i o takových událostech, jako byl pád newyorských dvojčat, který postrádal logiku, to i včetně pádu třetí budovy, které se letadlo ani nedotknulo. Pochybnosti padají kolem života a smrti Kennedyů, jsou vytahovány události staré 25 let, které mají ovlivnit americké prezidentské volby. Na scénu se došlo téma pedofilie a zneužívání žena dětí světovou smetánkou, mlží se kolem koronaviru, a to jak jeho vzniku, tak i šíření a následků. Už teď víme, že přijde další prevít s úmrtností 30%. Máme tu informace o Deep State, Q Anon, Green Deal, víme, že ti nejbohatší navýšili za poslední rok majetek o mnoho stovek miliard dolarů. Přesto se řada lidí zabývá relativními maličkostmi, aby neviděli zásadní změny a směřování společnosti. A tvoření sociálních bublinek má k tomu jen přispívat. Názorově roztříštit národy je dalším krokem k získávání moci a nadvlády. Jedná se o další část plánu. A přiznejme si, že se to daří. Opravdu jsme rozhádaní solidně a sjednocující faktor či prvek se vytratily. Snad ne do ztracena.

Jindřich Kulhavý