Právě se nacházíte:

Vůle a činy

25. 03 2014

www.inadhled.cz  Jedním z mnoha úkazů, které ovlivňují náš život, jsou vůle a činy. Tyto slova se mohou zdát nesourodá, nicméně to druhé je ve správném případě často důsledkem toho prvého více, než tušíme..

  Již naším příchodem na svět jsme projevili vůli žít, protože kdo ji nemá mít jednou v povaze, nemusí se mu ani tento první krok do života vydařit. Naopak, je plno novorozenců, kterým lékaři hned po porodu nepředpovídají schopnost dožít se třeba i jednoho roku, ale jsou to bojovníci a dokáží překonat různé nástrahy už od malička. Nebývá to zázrak, ale jejich vnitřní zarputilost a touha nevzdat se, i když v té době ještě pouze podvědomá. Ovšem tuto vlastnost v sobě rozvíjí i všichni ostatní, otázkou je, kdo s jakou intenzitou.

  Je to právě vůle, která dokáže lidi rozlišit na úspěšné a ostatní. Samotná genialita a obrovský  talent, ideální podmínky, případně bohaté zázemí, nic z toho nepřivede člověka k vítězství samo bez vůle, která  pokračuje tím, že člověk činí vše proto, aby dosáhl určitých met. Nekončící hodiny  trávené studiem různých oborů u studentů, dlouhé dny, noci, měsíce a roky, které věnují vědci svým výzkumům, fyzicky náročné tréninky u vrcholových sportovců vyměněné za pár nepřekonatelných okamžiků po vítězném finále, to vše je jen střípek toho, kde vůle našla své uplatnění.

  Ale co v životě nás běžných občanů? I tam na ni denně narážíme. Chcete zhubnout, naučit se anglicky, udržet zahradu krásnou, uklidit půdu, vychovat kvalitního člověka z Vašich dětí, v zaměstnání uspět, splnit si své sny, musíte se vyrovnat s nemocí, napravit následky zranění? Ani jedna z těchto a mnoha jiných činností nelze bez vůle dokončit tak, aby Vám jednou její výsledek udělal velikou radost.

  Mnohokráte se nám cokoliv nechce. Ale zvedneme se a uděláme to. A to, že jsme dokázali překonat překážky, lenost a učinili kroky k uskutečnění potřebných, či snad požadovaných prací a povinností, z nás může udělat jen lepšího člověka. A to nemusíme být ani elitou národa. Protože život je většinou složen s mnoha malých událostí, ale až jeho konec nám jednou poví, zdali jsme pro něj udělali vše, nebo ho jen proflákali bez vůle a nadšení proto, aby byl co nejlepší. Je to jen na nás.

J3.K