Právě se nacházíte:

Zase ta pátá kolona

23. 02 2022

www.inadhled.cz  Média a politici jedou v žlutomodrém tempu a každý, kdo si dovolí nesouhlasit, je opět ruským švábem, 5.kolonou, přicházejí i další hanlivá pojmenování. Naprosto se vytrácí prostor pro demokratickou diskusi a podobně jako s pandemií, tak i nyní je prosazován jediný ,,správný“ názor. Na obrazovkách jsou tedy všichni ,,odborníci“ naladěni samozřejmě protirusky, Fiala & spol jedou rétoriku předepsanou Američany a Bruselem, což způsobuje mimo jiné masivní přidávání ukrajinských symbolů na fotky u profilů na sociálních sítích.

  Bylo by zajímavé vidět všem těmto podporovatelům zkorumpovaného ukrajinského režimu do hlavy. Uvědomují si vůbec následky toho, co se děje na východ od nás, kdy Spojené státy dělají vše proto, aby jednou ovládnuly Ruskou federaci? Dochází jim, že pro Spojené státy není Evropská unie ničím jiným, než potencionální dojnou krávou? Zamysleli se vůbec nad tím, že členské eurounijní státy ze svých většinou schodkových rozpočtů dotují ukrajinské oligarchy, kteří si rozebírají jak finanční, tak i materiální pomoc, která do země dorazí? Spočítali si, o kolik nám všem stoupnou životní náklady a jak se s nimi vypořádají? Už nyní je plyn na dlouhodobém maximu a pohonné hmoty se k němu rychlým tempem blíží. Přidejme přes v Německu umístěnou energetickou burzu nakupovanou drahou elektřinu vyrobenou u nás a potraviny či jiné zboží dražší než nejen v Polsku, ale i v dalších zemích kolem nás, a musíme si klepat na hlavu, když vidíme, jak se naše polické elity ohýbají a veřejně vyhlašují Moskvě válku. Jak může Pekarová Adamová přesvědčovat šéfa NATO o tom, že bude li třeba, budou naši vojáci pokládat své životy za Ukrajinu? Uvědomuje si tato extrémně podlézavá a hloupá osoba vůbec to, co vypustila z úst? Ona nemá děti, které by odešly na jakoukoliv frontu, sama tam také neskončí, ale drzost, té má tedy dost.

  Evropská unie se pod taktovkou Spojených států pomalu vzdaluje od normálu, ve kterém jsme žili. Naopak Rusové si zachovávají svůj standard, kterému jsme se ještě nedávno smáli. Jenže doba se mění. Ekonomicky je na tom Ruská federace lépe než Američané. Aspoň v úrovni zadluženosti. Vojensky na tom je také dobře. Ruská armáda má k dispozici nejmodernější zbraně, v mnoha směrech dokonce vývojově mnohem dále, než má Západ. Také soudržnost a morálka národa je u potomků bojovníků od Stalingradu pravděpodobně na vyšší úrovni než u amerických profíků idealizovaných v hollywoodských filmech. Také tu máme specifické životní podmínky, Rusové jsou na zimu zvyklí. Rusko je mocný protivník disponující solidním zázemím. Je tedy evidentní, že i přes přesvědčování všech těch znalců to bude především Evropská unie, kdo na současnou výbušnou situaci doplatí. Její naprosto neschopné vedení společně s národními a převážně liberálními vládami spoléhají na potřebu USA vyvážet své produkty a jsou ochotni jejich předražené zboží nakupovat. Rázem ustupuje ekologie do pozadí, mohutné tankery nám toho tolik démonizovaného CO2 budou vyrábět tolik, že se budeme divit. Kolony vojenských vozidel také nepatří k ionizátorům vzduchu, takže kde jsou Greta a její příznivci?

  Vladimír Putin uznáním Luhanské a Doněcké republiky udělal geniální tah. To si myslí americký exprezident Trump a někteří další stratégové. Rusové mají důvod bránit své soukmenovce. Dlouho byl Kyjev upozorňován na to, že jeho přístup k některým částem Východní Ukrajiny zavání rasismem namířeným proti ruské národnosti. Separatisté nejsou nikdo jiný než obyvatelé nových Ruskem uznaných republik, kteří od Majdanu žijí pod palbou ukrajinské armády. I když se dá očekávat, že s výjimkou Ruska nově ,,vzniklé“ samostatné republiky uzná minimum států, Rusové tak zkrátili délku ukrajinsko-ruské hranice, ve jménu ochrany obyvatel s ruskou národností mohou posunout případnou obrannou linii. Lze těžko očekávat nějaký postup na Kyjev, k tomu není důvod. Může ale k němu dojít, pokud eskalace nenávisti vůči Rusku neustane. Putin  bude jistě zvyšovat tlak na ukrajinskou vládu a na co největší odzbrojení Ukrajiny, a pokud se mu nepodaří přesvědčit Kyjev a NATO, může se rozhodnout pro útok. Nepotřebuje mít ve svém sousedství přezbrojený stát, navíc člena NATO. Kdo tuto logickou záležitost nechápe, je prostě buď hloupý nebo z nějakého důvodu nechápavý. Nemusíte být příznivcem Putina a Ruska, stačí prostě jen logicky přemýšlet. Jenže to je u stávající generace politiků nesplnitelný požadavek. Ještě odkaz na článek, kde jakýsi analitik filozofuje o páté koloně.

 https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-analytik-ruska-pata-kolona-chrli-dezinformace-k-ukrajine-a-cesko-prihlizi-189858

Jindřich Kulhavý