Právě se nacházíte:

Zklamání

1. 04 2014

www.inadhled.cz  Zklamání je stav, který všichni dobře uvědomujeme. Někteří jej mohou zažívat každý den, jiní mu však umí dobře předcházet. Co rozlišuje tyto dvě skupiny lidí?

 Určitě to znáte. Vkládáte naděje do svých potomků a věříte v jejich talent. Představujete si, jak jednou budou stát před vyprodaným hledištěm v koncertních sálech, na sportovních kolbištích, očekáváte červený diplom z prestižní školy. A ono vše skončí úplně jinak, z vašeho dítka se stane běžný občan, výjimečným zůstane jen pro své blízké, ale jeho vytoužené vyniknutí nad průměr se nějak vytratí.

   Podobnou situaci můžeme zaznamenat u přátel, jejichž nadšení pro společnou věc časem vyšumí do ztracena, u obchodních partnerů, kteří ztratili svou výkonnost a tím i přínos pro vaše já. Též ve vztahu partnerském, kde všechny plány, představy a přání nečekaně rychle vzaly za své a zůstala z nich jen vzpomínka a jednou za 14 dní výměna dětí. Stojíte u okna, koukáte do dáli a ptáte se sami sebe, kde se stala chyba? S dětmi jste přeci denně jezdili na tréninky, do hodin zpěvu i tance, učili jste se s nimi, dávali jim vše, co potřebovali. Podnikání jste se věnovali na plno a se vší energií, případně jste svému protějšku doma plně důvěřovali a byli byste ochotni za něj dýchat, v ložnici vše probíhalo na jedničku (to jste si možná mysleli jen vy). A přeci vše skončilo jinak. Proč?

   Odpověď je poměrně jednoduchá. Příčinou vašeho zklamání jsou jen a pouze vaše nereálné představy v prvopočátku dění. Někdy prostě nejsme ochotni pohlížet na všechny okolnosti a situace s nadhledem, naše kalkulace jsou postaveny na chatrných základech představ, jak by vše bylo krásné, kdyby to dopadlo dobře. Nejsme schopni rozlišit přání od reality, touhy od možností, talent od vydřeného výsledku.

   Chybí nám pokora přijmout skutečnost, že být výjimečným je dar, kterým příroda rozhodně nemrhá. A proto říkám, že ti šťastní, kteří dokáží jít do čehokoliv sice s nadšením, ale také naprosto realistickým myšlením, předchází svému zklamání více, než ti, kteří se vidí tam, kam zavítali jen ti nejlepší. Ona totiž ta cesta nahoru či ke spokojenosti vyžaduje soubor atributů, který se skládá z talentu, píle, štěstí, pokory i ochoty obětovat plno z toho, co jiní považují za běžné. A protože recept na správný mix neexistuje, nelze nikdy dopředu vědět, jak co dopadne. Tak nebuďte zklamaní a zkuste předvídat. Jen přát si nestačí. Realita může občas i zklamat. Ale přesto to nevzdávejte, protože aktivním přístupem můžete získat mnohé, ale ztratit jen iluze.

 Text J3.K,foto Martin Lukač