Právě se nacházíte:

Zlomové roky muže?

18. 08 2015

   www.inadhled.cz    Která období lze považovat u mužů za podstatná, kdy se u nich něco láme? Odpověď není úplně jednoduchá, možná je to velmi individuální, přesto lze aspoň částečně nastínit ty roky, které jsou výjimečné.

  Narození je samozřejmě naprosto stejně přínosné pro chlapce i dívky, dokonce i první tři až pět let života se odvíjí velmi podobně, snad jen hračky a barvy oblečků se liší. Budoucí slečny, pravděpodobně jako bonus navíc, získají náušničky, tu bolest jim asi nezávidíme. Ovšem s blížícím se šestým rokem se u jinochů blíží první zásadní změna. U sportovně vedených dětí přichází chvíle, kdy mohou poprvé oficiálně nastoupit k nějakému soutěžnímu utkání.  Stávají se z nich nejen školáci, ale i skuteční sportovci. A budou li mít štěstí, tento status jim vydrží dalších 40 let nejméně.

  Dalším důležitým obdobím je to, kdy si mladý muž uvědomí, že to v kalhotách nějak funguje a začíná zkoumat, jak. Patnácté narozeniny navíc znamenají možnost vlastnit první řidičák a s ním při troše štěstí i sednutí za řídítka skůtru, při jeho větším přídělu i za volant miniautíčka. Puberta je v plném proudu a oslavené osmnáctiny dávají možnost konečně vyniknout i jinak, než neupraveným náznakem vousů, ale konečně i usednutím do tátovo limuzíny. Začíná období, které je někdy těžké přežít ve zdraví a zároveň je třeba si uvědomit, že už veškerá zodpovědnost za provedené vylomeniny padá pouze na jednu hlavu.

 Období do třicítky prožívá každý jinak. Ti rozumní cestují s báglem na zádech, vstřebávají znalosti, aktivně sportují, rozhlíží se kolem sebe. Ti naivní jsou schopni se i oženit. Tím přichází o poezii volnoprostoru, svobody a relativní bezuzdnosti.  Místo toho na sebe navalí povinnosti, dobrovolně si omotají smyčku kolem těla. Ale to je každého věc. Třicítka paradoxně není zlomová, tou se stávají narozeniny o tři roky později. Profesionální sportovci končí s kariérou, ostatní jsou konečně v situaci, kdy splnit si nějaký menší sen už je možné. Pokud nejde o ortodoxního odpůrce rodiny, přiblížila se správná doba k jejímu založení, tedy pokud už není dávno součástí mužova života.

  Poměrně náročné desetiletí na události bývá zakončeno kolem třiačtyřiceti. Se sportem je to už horší, ovšem rekreačně lze nadále pokračovat. Po pracovní stránce je muž na vrcholu, je tedy nejvyšší čas uskutečňovat dávné vize. Ženy už by neměly ničím překvapit , pokud se tedy pán tvorstva nepustí do druhého kola s poněkud mladší a netrpí ztrátou paměti.. Ale je nejvyšší čas mít dům dle svých představ, koupit si sportovní vůz, drahé kolo, stylové golfové náčiní a začít si dělat radost. To vše proto, že životnost silnějšího pohlaví je časově více omezená a je třeba si všeho užít do sytosti. Zvláště, když pár let po padesátce už pro seladóny nejsou ženy tolik atraktivní, jako kdysi. No, pohledově možná ty o hodně mladší ano, ale ty se zase nezabývají mlsnými staříky (což z jejich naivního pohledu jsou muži už nad třicet).

  Padesátka je trošku otravná proto, že to číslo zní blbě. Ne každý jedinec na ni vypadá, ale pro případné protějšky jde o počátek vyššího věku. Začínají různé problémy, u každého jiné. Někdo už nevidí na texty v novinách, jiný přes pupek nedosáhne na tkaničky, hustý porost na hlavě není běžnou záležitostí a barva případné kštice rozhodně nepřipomíná tu z doby puberty. Ti nejzapšklejší ztrácí hravost a zpohodlní. No a ti, co ne, se někdy mohou mladé generaci jevit směšně. Přesto není třeba zoufat, existují ženy, které právě tento věk přitahuje nejvíce  a nelze se jim divit. Muž je totiž na duševním vrcholu a je atraktivní nejen zkušenostmi, ale také tím, k čemu se dopracoval. Což může být v důsledku dvousečné.

 Šedesátka je už o něco smutnější vzhledem k životnosti živitelů rodin. Důchodová reforma rafinovaně počítá s vyšší úmrtností, takže pokud Vám přijde první důchod, jste šťastný muž. Dožil jste se ho a máte nakročeno k dalším pár zajímavým letům. Jste li opotřebován pouze decentně, čeká Vás další desetiletí s občasnou radostí v podobě intimního vztahu s partnerkou, ale daleko více si budete užívat klidu a vychutnávat pár radostí, které Vám ještě zůstaly. Třeba dobré jídlo, sběratelství, zahradničení, atd. Koupíte si rybářské pruty a v klidu u řeky můžete rozjímat o tom, jaký ten život byl. Za chvilku se přehoupnete přes sedmdesátku, a to je poslední zlom. Přišlo stáří a každý další rok je příjemným překvapením. Máte li dostatečné zdraví a radost ze života, pořád Vás baví být tady mezi lidmi, jste aktivní. Každý den, kdy nejste na nikom závislí, stojí za to prožít. I ten poslední. A může přijít kdykoliv. Takže žijte naplno a je jedno, v které etapě se nacházíte. Jen ne vždy to ženy pochopí. Hravost nám totiž zůstává až do smrti.

  J3.K