Dějiny národa Českého - Blanka z Valois - výročí

1. 08 2020

www.inadhled.cz  Autor: Aleš Hroník

  1. srpna LP 1348 v královském městě Praha zemřela první manželka římského a českého krále Karla IV. Lucemburského Blanka (Markéta) z Valois, dcera Karla I. z Valois Kapetovce. V sedmi letech byla LP 1323 v Paříži Blanka z Valois zasnoubena s českým princem Václavem (budoucím Karlem IV). Více jak sedm let byl ale dětský manželský pár odloučen. Karel bojoval v bouřící se Lombardii, kam ho poslal jeho otec český král Jan Lucemburský. Až teprve v roce 1330, paradoxně v době, kdy Karlu IV. zemřela jeho matka Eliška Přemyslovna, mohl spolu Karel a Blanka žít jako manželský pár. Tří roky nato se oba vydali do Čech.

  Těsně po příjezdu do Prahy byl Karel jmenován markrabětem moravským a Blanka markraběnkou. Přesto byl ale vztah mezi tchánem Janem Lucemburským a samotnou Blankou více jak chladný. Stárnoucí český král Jan dokonce v jedné rozepři Blanku z Valois vykázal z Prahy do Brna. Po příjezdu zpět se Karel spolu se svou milovanou Blankou z Valois rozhodl urbanisticky přebudovat celý areál přemyslovské Prahy včetně přestavby předchozí Spytihněvovi baziliky sv. Víta na gotickou katedrálu sv. Víta.

  Stejně jako Karel byla i Blanka z Valois korunována v Bonnu LP 1346 na královnu svaté říše. Rok po německé korunovaci byla dne 2. září LP 1347 v rozestavěné katedrále sv. Víta na Pražském hradě spolu se svým královským manželem Blanka z Valois korunována i na českou královnu. Byla to v té době údajně velkolepá podívaná. Soudobý kronikář o české královně napsal: Blanka z Valois byla velmi krásná a jemná, lidé v Praze ji přímo milovali, patrně jim hodně svým chováním a svou štědrostí připomínala Karlovu matku Elišku Přemyslovnu: Rok po pražské korunovaci se stačila Blanka z Valois dožít ještě založení Nového města Pražského a založení univerzity, když měsíc nato dne 1. srpna LP 1348 zemřela po krátké nemoci ve věku 23. let. Spolu s Karlem měla Blanka dvě dcery Markétu (budoucí uherskou královnu) a Kateřinu (vévodkyni Tyrolskou, Braniborskou a Korutanskou). Blanka z Valois je dodnes, stejně jako Karla všechny čtyři manželky, pochována v katedrále sv. Víta na Pražském hradě.

 
.