Dějiny národa Českého - JOSEF II. DÍL PRVNÍ - Syn, manžel a otec

4. 02 2020

www.inadhled.cz  Autorka: Michala Hrbovská

 13. března 1741 Vídeň – 20. února 1790 Vídeň

  Josef II. se narodil jako arcivévoda Josef Habsbursko-Lotrinský, nejstarší syn rakouské, české a uherské panovnice Marie Terezie a císaře Svaté říše římské národa německého Františka Štěpána Lotrinského. Ještě tentýž den byl pokřtěn jako Josephus Benedictus Joannes Antonius Michael Adamus.

  Netřeba připomínat, že Josef II. byl vymodleným mužským potomkem jak jeho rodičů, tak jistě i dvora.

  Jejho matka Marie Terezie rozhodně nenechala jeho budoucnost, ale také budoucnost  jeho sourozenců náhodě. Jak je známo, Josef II. měl velký počet sourozenců. Připomene si nejznámější, a to např. Leopolda II. či Marii Antonie provdanou za francouzského dauphina, budoucího krále Ludvíka XVI., známější spíše pod jménem Marie Antoinetta.

  Už když bylo Josefovi deset, začala se poohlížet po vhodné nevěstě. Plánů bylo hodně a každou chvíli se měnily. Reálné obrysy získávaly na začátku sedmileté války, kdy Marie Terezie hledala spojence proti Prusku. Volba tehdy padla na Isabellu Parmskou, krásnou a duchaplnou vnučku francouzského krále Ludvíka XV. Francii, svého odvěkého nepřítele, potřebovali Habsburkové získat.

  Když dozněly svatební zvony, které všem oznamovaly, že se koná velkolepá svatba, avšak uzavíraná z ryze dynastických pohnutek, devatenáctiletý Josef nepočítal s tím, že se do Isabelly beznadějně zamiluje. Poprvé a naposledy ve svém životě. Jelikož je už po tisíciletí známo, že láska bývá slepá, tak bohužel nepostřehl, že Isabella lásku k němu jen předstírá... Ta své sympatie věnovala jeho sestře, protěžované Marii Kristině, přezdívané Mimi. Jejich důvěrné přátelství se historicky, a nejspíš právem, považuje za lesbickou lásku. Je více než zřejmé, že Isabella byla do Marie Kristiny skutečně zamilovaná. Ovšem byly city Mimi stejně vřelé? Rozsáhlá korespondence sice mnohé napovídá, ale našly se jen dopisy Isabelliny, své odpovědi Mimi zničila.

  Nic netušící Josef si zatím žil svůj krásný sen. Po několika potratech porodila v roce 1762 Isabella dceru Marii Terezii, která ve svých sedmi letech 24. ledna 1770 zemřela na zápal plic. Josef po narození první dcery, zářil štěstím. Ne dlouho. Brzy Isabella otěhotněla znovu a porodila druhou dceru Kristýnu, která bohužel také zemřela, a to hned druhý den po porodu. Vídeň právě zachvátila epidemie neštovic. Nakazila se i oslabená Isabella, která svou druhou dcerušku porodila předčasně. Nakonec také samotná Isabella umírá a jejímu manželovi Josefovi Josefovi se hroutí svět...

  Novému sňatku se urputně brání, ale neubrání. Nakonec rezignuje.   Po předčasné smrti své první manželky již nebyl schopen navázat žádný bližší citový vztah k jiné ženě, a to ani ke své druhé choti, kterou byla jeho sestřenice druhého stupně, dcera císaře Karla VII. Bavorského a Marie Amálie Habsburské Marie Josefa Bavorská 1764–1767. K tomuto druhému sňatku donutila Josefa jeho matka, císařovna Marie Terezie, které nakonec vyhověl. Když jeho druhá žena Josefa Bavorská po dvou letech vynuceného manželství umírá také na neštovice, oddechne si. Svůj "oddych" dá najevo trochu neuctivým způsobem. Na její pohřeb odmítne jít.

  Pokračování příště....

.