Dějiny národa Českého - KDY JINDY, KDYŽ NE TEĎ?

17. 11 2020

www.inadhled.cz  Autor: Aleš Hroník

  17. listopadu 1939 byly největší zločincem všech dob Adolfem Hitlerem uzavřeny české vysoké školy. Vedoucí představitelé vysokých škol, profesoři a někteří studenti byli zatčeni a několik jich bylo následně popraveno. 1200 českých studentů bylo posláno do koncentračních táborů. Za několik let byl tento den v Londýně vyhlášen jako dnem Mezinárodního studenstva. Zakázány byly zejména DEMONSTRACE a nějakou dobu bylo v Českých zemí vyhlášeno i stanné právo.

  Tento ryze český svátek slaví prakticky celý civilizovaný svět. Přesně za 50. let byli studenti opět středem násilí, a to když 17. listopadu 1989 v Praze probíhala pokojná DEMONSTRACE jako vzpomínka za úmrtí studenta Jana Opletala, jenž zemřel dne 11. listopadu 1939 ve věku 24 let. Při nenásilné Demonstraci dne 28. října byl Jan Opletal neznámým útočníkem postřelen. Za několik dní po návštěvě hlídky SS Jan Opletal umírá na zánět průdušnice.

  Studenti při pokojné DEMONSTRACI se sešli na Albertově kde bylo podle svědků přibližně na 600 lidí. Jejich počet však následně stoupal, a to zejména, když se dav studentů přiblížil ke hrobu Karla Hynka Máchy na Vyšehradě. Tajná Státní bezpečnost odhadovala jejich počet na více jak 15 000. Zde na Vyšehradě se velká část studentů rozhodla zamířit na Václavské náměstí, také proto, že to bylo přáním mnoha studentů již před začátkem celé demonstrace. Tuto akci ale podle svědectví, jenž se vynořilo až po vyšetřování událostí ze 17. listopadu, vedl poručík a člen STB Ludvík Žífčák, jenž byl podle všeho nepravdivě STB pokládán za mrtvého studenta Martina Šmída.

  V 18:15 byla ale nakonec celá pokojná DEMOSTRACE ukončena. Jenže řada studentů vedena Státní bezpečností zamířila k Národnímu divadlu kde byli studenti předem připravenou pořádkovou policií napadeni a prakticky zmasakrováni.

  Po tomto policejním zásahu, který byl v režii STB, byla v následujícím období zejména Praha každý den plná davu lidí nesouhlasících se zákrokem policie vůči studentům na Národní třídě. Do čela protestu se postavili všichni divadelní herci a umělci. Dokonce je záznam, kdy plné divadlo své představení záměrně zrušilo a obecenstvo informovalo o 17. listopadu. Začala tak nám dodnes dobře známá Sametová revoluce. Bohužel pokračování už bylo v jiné režii.

 
.