Dějiny národa Českého - MÓDA S PROUDEM ČASU, 2. část

11. 09 2019

www.inadhled.cz  Autorka: Jitka Čížová

  Ač se laikovi mohou zdát muzea a galerie plná uměleckých předmětů, i on si uvědomuje, jak málo toho je. Jak málo střípků nám předcházející generace zanechaly, a čím dále do minulosti jdeme, tím méně toho máme k dispozici. S příchodem raného novověku, neboli novogotiky, se mění nejen móda, ale i společnost. Spolu s módou oděvní šla ruku v ruce také móda kosmetická. Ženy o sebe více dbají, krásné bylo považováno co nejvyšší čelo, a ženy si často depilovaly vlasy co nejvýše nad ním, aby docílily patřičného efektu. Trhaly si také obočí a dokonce i řasy. Make-up nebyl zapotřebí žádný – navíc byl považován za hřích, protože jen přírodně krásné ženy měli blíže k Bohu.

  Gotický splývavý šat pozvolna nahrazuje tzv: Florentská renesance. Charakteristickým prvkem reformačního oděvu se stala šuba, kterou nosili jak muži, tak ženy. Jednalo se o typ pláště, který spadal ke kolenům nebo až k zemi, měl dlouhé široké rukávy a šálový límec zdůrazněný kožešinou. Šuba byla vepředu otevřená, takže byl pod ní vidět spodní oděv. Dalším typickým znakem reformační módy bylo prostřihování nejrůznějších částí oděvů. Na šatech jsou už rukávy zakončené knoflíčky. U rukávů bylo oblíbené jejich prostřihávání v různých směrech a jejich stahování po celé délce pomocí šňůrek; skrz průstřihy se provlačovala košile šitá z jemných látek.

  Zde už začínají u dam výstřihy doplněné šperky. Rozvíjí se šperkařské umění dbající na jemnost a detail. Mění se i účesy,zcela zanikají vrkoče na spáncích a nahrazují je bohaté účesy zdobené šperky. Ve velkém se nosily příčesky, ženy i muži si barvili vlasy – barvy ale bohužel nebyly valné kvality, proto tyto procedury často končily ztrátou vlasů. Zkracují se závoje,postupně mizí docela. Jemné látky nahrazují tuhé, bohatě zdobené jak tiskem, tak výšivkou. Rozvíjí se umění krajkářské a paličkování.

  Pánská móda

  Mladíci nosili jako svrchní oděv krátký kabátek, střižený do zvonu, naproti tomu vážení muži, učenci a starci nosili dlouhý, bohatě řasený plášť s velkým kulatým límcem a všitými rukávy (tento dnes ceremoniální oděv můžeme zaznamenat po celém světě, a to na univerzitách při oficiálních slavnostech). Pánské renesanční kalhoty sahaly většinou pouze do půli stehen a díky bohatému vycpávání nabývaly formy koule nebo hrušky. Punčochy již nebyly šité, ale pletené z vlny či hedvábí, takže těsně obepínaly lýtka, která se stala zdůrazňovanou součástí těla. Kabátec byl tvarovaný vycpávkami především v oblasti ramen, důraz se tedy kladl zejména na kontrast širokých ramen a úzkého pasu.V období rané renesance byly u mužů v módě dlouhé vlasy po ramena a bezvousá tvář.Typickou pokrývkou hlavy byly barety, klobouky nebo čepce různých tvarů.Obuv byla většinou nenápadná bez podpatku.

A pomalu se dostáváme k módě španělské.....ale o ní zase příště.

.