Dějiny národa Českého - MÓDA S PROUDEM ČASU, 4.díl

4. 10 2019 |

www.inadhled.cz   Autorka: Jitka Čížová

  Klasicismus, empír, romantismus,

  Konce století bývají, jak jsme si ostatně mohli sami nedávno všimnout, bouřlivé. Začátky jsou na tom podobně. Lidstvo se rozhodne, že by to chtělo něco změnit a pustí se, obvykle stylem parního válce řízeného více či méně opilým řidičem, napříč všemi oblastmi života. Velmi spolehlivým indikátorem změn ve snad každé společnosti je - no, umění taky, ano, ale hlavně - móda. Dokonce jsem tuhle četla teorii, že je možné spolehlivě předpovídat ekonomický vývoj podle toho, jaká délka sukní a barva vlasů je právě "in". Tento článek ovšem nebude o ekonomice, bude o módě.

  S nástupem francouzské revoluce dochází i velká změna hlavně v ženském šatníku. Místo nepraktických vyztužených sukní,vysokého účesu přichází čisté linie. Od těžkopádného baroka se klasicismus vracel k antické jednoduchosti. Šaty mají čistou linii, vrchní část je jakoby živůtek s hlubším výstřihem, zdobený stojícím límcem ( límec není vysoký, jen aby zakryl krk), a pod prsy je jemně řasená tenká látka,splývající na zem. Šaty bývají v chladnějším období doplněny širokou šálou. Vlasy jsou kolem obličeje jemně nakadeřené, dále také svázané do drdolů, zdobené stuhami či čelenkami. Šperky moc v módě nejsou, když tak jen minimální ozdoba.

  S nástupem Napoleona Bonaparte se klasicismus mění v empír. Tady v módě ke změnám moc nedochází, Jen šaty jsou více zdobené, vyšívané, začínají se opět ukazovat šperky.

  V pánském šatníku se ustálily třírohé klobouky, je ovšem zajímavé, že u mužů nadále zůstává paruka, většinou bílá, u uší 2-3 lokny a vzadu stažené do copánku. Vysoké holínky, punčochy se zaměnily v krátké kalhoty.Nadále se nosí kabátce,tentokrát vojenského stylu.

  Velká změna je ovšem architektuře, převládají sloupy a paliastry. V Čechách byla v klasicistním slohu postavena centra měst Františkovy a Mariánské Lázně. Dále se staví paláce (přestavba Louvru ) a nově se přestavují celé čtvrti měst - Paříž, Petrohrad, Vídeň a také Praha. To jen pro zajímavost.

  A koncem 18 století a nástupem 19 století přichází na řadu romantismus. Opět se vrací úzký pas sevřený do korzetu, nabírané sukně s mořem škrobených spodniček a nastává čas klobouků. Nebotˇ pravá dáma nevychází ven s nepokrytou hlavou. Klobouky jsou různé, buď se širokou krempou,aby dáma byla před sluncem kryta, nebo jen s jakoby ,,kšiltem" v předu. Obojí se zavazovalo stuhou pod krkem na velkou mašli. Jen pro zajímavost, vášnivou nositelkou klobouků byla anglická královna Viktorie, měla prý v šatníku cca 5000 klobouků.

  Pánové nadále nosí kabátky,vpředu do pasu a vzadu protažené do takzvaných ,,šosů". Nosí se už kalhoty dlouhé, vysoké holínky se vyskytují jen u vojska. Začínají být v oblibě polobotky. Nastává doba vysokých cylindrů, a to jak u dam, tak i u pánů.

A pomalu se blížíme k secesi.

1) Klasicismus

2)Empír

3) Romantismus

Diskuse

.