Dějiny národa Českého - PRAŽSKÝ ORLOJ - výročí

9. 10 2020

www.inadhled.cz  Autor: Aleš Hroník

  9. října LP 1410 je poprvé v listině doložen Staroměstský orloj, nebo také Pražský orloj, který vytvořil hodinář Mikuláš z Kadaně. Samotná Staroměstská radnice má svůj prvopočátek již v roce 1338, kdy král Jan Lucemburský pro město zakoupil dům, jenž patřil Wollfinovi z Kamene. V roce 1402 byla zahájena stavba věže na které byl orloj umístěn. Na orloji pracoval nejen Mikuláš z Kadaně, ale také staroměstský astronom Jan Albert.

  Orloj je mechanický hodinový stroj s astronomickým číselníkem. Dlouho se mělo za to, že orloj vytvořil mistr Jan Růže zvaný Hanuš, který měl být následně oslepen tak, aby už nikdy nemohl podobný orloj nikde v Evropě vytvořit. Až v roce 1962 ale byla nalezena úřední kniha, kde je autorem orloje na Staroměstském náměstí zmíněn Mikuláš z Kadaně. V průběhu staletí se Orloj několikrát zastavil a byl opravován.

  LP 1629 byl k orloji nainstalován středověký bicí strojek a dřevěné sošky. Postupem doby přestal být o Staroměstský orloj velký zájem a tak tak, že neskončil ve starém železe. O jeho záchranu se zasloužil univerzitní profesor Antonín Strnad, který na konci 18. století usiloval o jeho opravu. Celá rekonstrukce si v té době vyžádala na 800 zlatých. O několik let později přibyly na Orloji i figurky apoštolů a v roce 1886 i soška kohouta.

  Během pražského povstání v roce 1945 byl Staroměstský orloj poškozen při požáru přilehlé radnice založeném německými nacisty. Shořela i dřevěná konstrukce, na níž byl umístěn mechanismus s apoštoly. Škoda tak byla nenahraditelná. Po složité opravě byl Staroměstský orloj znovuuveden do chodu v roce 1948. V roce 2005 došlo zatím k největší rekonstrukci soch, které vytvořil v 19. století Josef Mánes. Tato národně kulturní památka již neodmyslitelně patří k městu Pražskému stejně jako např. Karlův most nebo chrám sv. Víta. Také proto byla zapsána do seznamu Unesca.

 
.