Dějiny národa Českého - PŘEMYSL MORAVSKÝ - výročí úmrtí

16. 10 2020

www.inadhled.cz  Autor: Aleš Hroník

  16. října LP 1239 zemřel nejmladší ze synů krále Přemysla Otakara I. a Konstancie Uherské moravský markrabě PŘEMYSL MORAVSKÝ.

  Přemysl se jako nejmladší syn českého krále Otakara I. stal moravským markrabětem LP 1228. Vztahy v té době s panujícím králem českým Václavem I. (Václav byl Přemyslův starší bratr) byly hodně vlažné. Zejména poté, co Václav I. přenechal Břeclavsko jistému Oldřichu Korutanskému, tedy jejich společnému švagrovi. Vyústilo to až doté podoby, že nakonec král Václav I. vojensky napadl Moravu a Přemysl musel před hněvem krále uprchnout do Uher na královský dvůr Bely IV.

  Až teprve jejich společná matka Konstancie Uherská na nátlak Bely IV. oba bratry usmířila. Přemysl se tak na počátku roku 1238 vrátil zpět na Moravu, ale s tou podmínkou, že bude jen olomouckým a opavským údělním knížetem nebo také správcem. Stejně jako Václav I., tak i Přemysl měl krásný vztah se svou milující matkou Konstancií Uherskou, není tedy divu, že se finančně, stejně jako Václav I., podílel na stavbě kláštera Porta Coeli (Nebeská brána) u Tišnova nedaleko Brna. Poté, co Přemysl v říjnu LP 1239 zemřel, byl na přání královny matky pohřben právě v dostaveném klášteře Porta Coeli. Manželkou moravského markraběte Přemysla byla jihoněmecká šlechtična Markéta Meranská z rodu Andeschů. Přemysl s Markétou pravděpodobně děti neměl.

 
.