Dějiny národa Českého - SMUTNÝ ŽIVOT KNÍŽETE JAROMÍRA

5. 01 2019

www.inadhled.cz  Autor: Aleš Hroník

  Prostřední ze synů knížete Boleslava II. Jaromír, který byl na příkaz svého mladšího bratra Boleslava III. vykastrován, měl být podle některých pramenů povolán na knížecí stolec okamžitě po smrti polského opilce Vladivoje v lednu LP. 1003. Je to však ale velmi nepravděpodobné. 9. února tohoto roku totiž dlel na Pražském hradě Boleslav III., kde přímo zmasakroval české předáky. Proto spíše odpovídá skutečnost, že Jaromír usedl na knížecí stolec v Praze až o rok později. Skutečnost, že německý král Jindřich II. vyhnal z Čech Poláky, nahrála právě Jaromírovi, který byl ihned po této události Jindřichem dosazen na pražský stolec, a král Jindřich mu udělil Čechy v léno. Stalo se patrně LP. 1004.

  Kronikář Kosmas v souvislosti s knížetem Jaromírem nám zanechal příhodu, jak ho Vršovci (šlechtický rod) jednou na lovu zajali, svlékli ho do naha, připoutali mu ruce a nohy ke kůlům zatlučeným do země a skákali přes něj na koních. Jeden z knížecích služebníků jménem Hovora však přivedl pomoc, která patrně knížeti zachránila život. Bohužel nám kronikář Kosmas nezanechal, kdy se tato událost stala, jestli v době, kdy byl knížetem ještě jeho starší bratr Boleslav III., nebo když byl Jaromír již sám knížetem.

  Jaromírova vláda byla velmi slabá a ani se mu nepodařilo znovu připojit Moravu, která zůstala stále ještě v rukou Poláků. V dubnu LP. 1012 vstoupil na scénu Jaromírův mladší bratr Oldřich a svrhl Jaromíra z knížecího stolce. Jaromír, který byl posléze vyhnán ze země, hledal pomoc u svého nenáviděného bratra Boleslava III. Ten však Jaromíra odmítl, a naopak jej nechal uvěznit v dnešním Utrechtu, kde strávil Jaromír krušných 21. let.

  LP. 1033 však nový císař Konrád II. sesadil Oldřicha a uvěznil ho v Bavorském Řeznu. Následně na to císař Jaromíra osvobodil, a vrátil ho zpět na knížecí stolec do Prahy. Dlouho však v úřadu knížete nevydržel, Oldřich se v dubnu také díky Vršovcům dostal z vězení a jako trest za své příkoří a uvěznění nechal v Lysé nad Labem Jaromíra oslepit. Jaká hrozná scéna se v Lysé odehrála, nejvíce nám dnes připomene český film Oldřich a Božena. Oldřich těsně po této události byl patrně zavražděn a na knížecí stolec se opět vrátil již slepý Jaromír.

  Dne 4. listopadu 1035 byl český kníže Jaromír zákeřně zavražděn, patrně jistým Kochanem, který byl předákem Vršovců. Po jeho násilné smrti nastoupil na knížecí stolec Oldřichův jediný syn Břetislav I. Ještě dodám, že Jaromír byl údajně zavražděn, když vyprazdňoval břicho své, jak píše kronikář Kosmas.

.