Dějiny národa Českého - SOCHY NA KARLOVĚ MOSTĚ

5. 01 2020

www.inadhled.cz   Autorka: Jitka Čížová

  O Karlově mostě už zde bylo nejednou psáno, já bych se ale ráda zaměřila na sochy, které tento slavný most zvučného jména zdobí. Začneme hezky popořádku. Most byl založen údajně podle astrologa a historika 15.července roku 1357 v 5 hodin a 31 minut, tedy na svátek svatého Víta - zemského patrona.

  Ať tak či onak, nenajde se snad Čech, který by po něm neprošel. Víte, kolik soch tento most zdobí? To, že jich je rovná třicítka, hádá málokdo. Do osmdesátých let 17. století, kdy sem byla umístěna socha Jana Nepomuckého, přitom na mostě velký zástup soch nebyl. Zdobil ho jen krucifix a jezdecká socha Jiřího z Poděbrad. Ta údajně stála za jeho vlády uprostřed mostu, spolu s ní i socha Spravedlnosti a pyramida se lvem a Jiříkovým oblíbeným heslem Pravda vítězí. Ani jedna se však nedochovala. Až po soše Jana Nepomuckého začaly přibývat další. Do roku 1714 už jich tu bylo šestadvacet. Pak nastala pauza a další se tu objevily až ve druhé polovině 19. století. Umělecká díla pochází z dílen mnoha významných umělců, především od Matyáše Bernarda Brauna, Jano Brokoffa a jeho synů - Michala Jana Josefa a Ferdinanda Maxmiliána.

  Pokud se vydáme po mostě směrem od Staroměstské mostecké věže na Malou Stranu, postupně si prohlédneme tyto sochy : sousoší Svatého Iva, sousoší svaté Barbory se svatou Markétou a svatou Alžbětou, sousoší Piety, socha svatého Josefa, sousoší svatého Františka Xaverského, dále socha svatého Kryštofa, sousoší svatého Františka Borgiáše, socha svaté Ludmily, sousoší svatého Františka Serafínského,socha Bruncvíka, socha svatého Mikuláše Tolentinského, sousoší svaté Luitgardy, socha svatého Vojtěcha, sousoší svatého Jana z Mathy se svatým Felixem z Valois a svatým Ivanem, a aocha svatého Václava.

  Vydáme-li se po mostě zpět, nachází se za sebou v tomto směru: sousoší svatého Salvátora se svatým Kosmou a Damiánem, socha svatého Víta, socha svatého Filipa Benicia, socha svatého Kajetána, socha svatého Augustina, socha svatého Judy Tadeáše, socha svatého Antonína Paduánského, socha svatého Jana Nepomuckého, sousoší svatého Norberta se svatým Václavem a svatým Zikmundem, socha svatého Jana Křtitele, sousoší svatého Cyrila a Metoděje, socha svaté Anny, Sousoší svatého Kříže s Kalvárií, sousoší Madony se svatým Dominikem a svatým Tomášem Akvinským a na samém konci sousoší Madony se svatým Bernardem.

V dalším pokračování si jednotlivé sochy popíšeme.

.