Dějiny národa Českého - STARÁ BOLESLAV

31. 08 2018 |  www.inadhled.cz   Autor: Aleš Hroník

  Oba kostely (i třetí zaniklý) stály v areálu přemyslovského hradiště obehnaného už v 10. století kamennými hradbami. Kostel sv. Václava založený roku 1039 je trojlodní bazilika. Zde stál patrně kostel, nebo spíše rotunda, kde byl z největší pravděpodobností zavražděn mladý český kníže a budoucí patron a světec Václav. Z původního dvojvěží v průčelí stojí dnes již pouze jedna věž přestavěná barokně. Románský charakter má po mladších úpravách už jen krypta. Je zaklenuta křížovou klenbou krychlovými hlavicemi. Mladší románské části pocházejí patrně z 12. století.
Menší jednolodní kostelík sv. Klimenta byl zřejmě původně hradní kaplí s dřevěnou emporou a dochovanými portály i malými špaletovými okny. Pozoruhodné jsou především nástěnné malby v interiéru s tématem sv. Klimenta a pozoruhodnými alegorickými medailony.

  Město Stará Boleslav je od východního okraje hlavního města Prahy vzdáleno cca 15 km. Jeho součástí je i druhé město, které bylo začleněno v roce 1960 s názvem Brandýs nad Labem. Další velkou dominantou Staré Boleslavi je kostel Nanebevzetí Panny Marie.

  Mezi první barokní stavby v Čechách bývá počítán právě tento překrásný kostel, postavený podle projektu Giovanniho Maria Filipi, dvorního to architekta císařské milosti Rudolfa II. Habsburského. Postaven byl v letech 1617-1623.  Původní stavba mohla tehdy být stejným právem řazena k rudolfínskému manýrismu, což je na průčelí s výrazným trojúhelníkovým štítem patrné i po barokní přestavbě, kterou provedl Kilián Ignác Dientzenhofer v LP. 1728. Také obě veže pocházejí z té doby. 

  Ve městě se každý rok 28. září koná svatováclavská pouť jako připomínka tohoto významného českého patrona a světce. Jímž sv. Václav bezesporu je, byl a doufám že ještě dlouhá staletí bude. Město také doporučuji navštívit, a protože začíná měsíc září a blíží se každoroční oslava sv. Václava, tak proč jej nenavštívit právě 28. září.

Autor: Administrator

Diskuse