Dějiny národa Českého - ÚMRTÍ JANA ŽIŽKY - výročí

11. 10 2020

www.inadhled.cz  Autor: Aleš Hroník

  11. října LP 1424 ve městě Přibyslav zemřel český husitský vojevůdce, jenž jako první v Českém království využil techniky tzv. vozové hradby, JAN ŽÍŽKA z TROCNOVA, nebo také z KALICHA. Počet jeho vyhraných bitev zejména proti katolickým pánům a králi Zikmundovi Lucemburskému se zastavil na čísle 13., např. U Sudoměř, Na Vítkově, U Kutné Hory nebo U Malešova. Smrt Jana Žižku zastihla při obléhání hradu Přibyslav, který husité obléhali již od 23. září téhož roku.

  Podle všech dostupných informacích příčinou smrti bylo nedostatečně vyléčené infekční onemocnění (hlízy), což by nasvědčovalo pro výskyt morové epidemie. Historicky však bylo zjištěno, že v roce 1424 na českém území žádná morová epidemie neřádila. A také fakt, že v této době se ani nikdo morem v okruhu Jana Žižky nenakazil a ani nepodlehl. A tak se začalo spekulovat o možné otravě, ale i ta má jeden háček. Při válečném tažení by jistě nezůstalo jen u jednoho člověka. Husité často obědvali společně, takže by bylo zcela nemožné aby se otrávil jen jeden jediný člověk.

  Podle profesora Josefa Thomayera zemřel Jan Žižka na infekci, kterou měl patrně viditelnou i na těle. Podle profesora Thomayera zemřel tedy Žižka na celkovou sepsi (tedy otravu krve) způsobenou infekcí. Po Žižkově smrti přišlo ještě několik ústředních postav husitské doby, ale pravdou je, že nikdo z nich nebyl tak přímočarý až fanatický jako Jan Žižka z Trocnova.

 
.