Dějiny národa Českého - ZÁMEK PARDUBICE

25. 04 2018 |  www.inadhled.cz   Autor: Aleš Hroník

  Na místě kde dnes stojí krásný renesanční zámek ve městě Pardubice stával již ve třináctém století masivní vodní hrad. Ten získal po skončení husitských válek L.P. 1481 významný šlechtic Vilém II. z Pernštejna, který zahájil velkolepou přestavbu. Díky tomu, že se přestavba na renesanční palác konala na konci patnáctého století, nedá se zcela říci, že se jednalo již zcela o zámek, protože zde bylo například použito gotické opevnění. L.P. 1560 celé panství odkoupil český král Ferdinand I. Habsburský, tím se Pardubice staly takzvaným komorním panstvím. V šestnáctém století proběhly na zámku Pardubice především povrchové úpravy, získal například zcela nové sgrafitové odění.

  Zajímavé je, že již tehdy měla tato budova účel veskrze hospodářský, ale dostalo se ji ještě ve století osmnáctém barokní přestavby. V druhé polovině devatenáctého století se zámek opět dostal do soukromých rukou, bohužel ani to už nedokázalo zastavit jeho smutné chátrání, na kterém měl největší podíl právě rod Habsburků. O záchranu zámku se snažil pardubický muzejní spolek, ale jeho snahy byly zmařeny v roce 1953.

  Celková rekonstrukce byla zahájena až po revoluci, a to v roce 1994 do dnešní podoby. Dnes v zámku sídlí Východočeské muzeum.Ještě na počátku roku 1977 se na pardubickém zámku zřítil strop ve druhém patře. Více jak patnáct let byl tedy zámek uzavřen a dále chátral, což přineslo i řadu komplikací při jeho rekonstrukci ve zmíněném roce 1994. Dnes je zámek díky zmíněné rekonstrukci hojně navštěvován a i já jeho prohlídku vřele doporučuji.

 Celé město Pardubice jako ves vzniklo L.P. 1295. A zatím nejslavnějším patronem tohoto města byl první pražský arcibiskup za dob císaře a krále Karla IV. Arnošt z Pardubic a jeho šlechtický rod pánů z Pardubic.

 

Autor: Administrator

Diskuse