Právě se nacházíte:

Dozvuky z cest

22. 08 2019

   www.inadled.cz   Letní putování po světě má většinou příčinu v hledání míst vhodných k trávení dovolené. Přestože Gréťané a jim podobní přemýšlí, jak nás vrátit o několik set let zpět, je momentálně ještě stále možné vstoupit na palubu letadla, obsadit místo za volantem výkonného auta či obývat kajutu zaoceánské lodi. Takže nejsme ochuzeni o dojmy z cestování a můžeme stále porovnávat jisté rozdíly v naší zemi od těch ostatních. Jestliže sednete do svého vozidla a vydáte se jednou za čas na evropské dálnice, můžete pozorovat stále se více projevující změny. Je jich dost, ale ještě se s nimi dá žít.

  Německé autobahny jsou proslulé svou kvalitou a mnoha úseky s neomezenou rychlostí. Vynecháme li slavný okruh Nürburgring, pak svatostánke rychlosti je nepříliš přímočarý úsek dálnice mezi Rozvadovem a Norimberkem.  Pokud jste skutečně dobrým řidičem s dlouholetou praxí a zkušenostmi s rychlými auty, můžete si za ideálních podmínek, tedy za sucha a při malém provozu užít skutečně naplno výkon Vašeho vozidla. Dlouhé zatáčky, vynikající povrch a šíře vozovky umožňují skutečnou nirvánu. Ovšem pozor, jedete li 250 km/hod a o dost více, může se Vám stát, že ani skutečně dlouhá zatáčka není natolik dlouhá, že se do ní vejdete. Zvláště, když se v ní objeví i kamion, jehož řidič má za sebou stovky kilometrů. Takže je třeba být nejen zkušeným řidičem, ale zároveň předvídajícím a přemýšlejícím. Zbytek Německa směrem na západ a jih už takovou svobodou neoplývá. Především obrovský nárůst počtu kamiónů a velký počet omezení způsobuje cestu nudnou a je až nepochopitelné, že není pro přepravu zboží více využívána železnice. Evropu křižují trucky ze Španělska, Běloruska či Litvy a Rumunska, takže jich mnoho najede za týden tisíce kilometrů. Otázkou je proč? V době ekoblbnutí a omezování v mnoha směrech jsou dálnice přetížené a takovým provozem i devastované. Copak je opravdu nutné dovážet například zemědělské produkty přes půl světa, když se některé dají pěstovat doma. A musí česká betonářská ocel směřovat daleko do Německa? Nebo dříví stejným směrem?

  Opusťme však na chvíli dopravní tepny a pojďme ještě jednou do Francie. Šok s pouliční dodávkové prostituce přehluší další zážitek. Tím je návštěva francouzského supermarketu. Jdete li po ulicích větších měst, uvědomujete si sice, že islamizace této krásné země je v plném proudu, ale není to tak markantní, dokud nevstoupíte do nákupního střediska. Je to tím, že řada lidí jezdí auty a až na parkovišti je opustí a Vy vidíte, kdo v nich sedí. Tedy vstoupíte a nestačíte se divit. Všichni totiž musí jíst, takže se v obchodě, a to především dopoledne, podivíte nad tím, že 50% žen je zahaleno šátky, 30% zbytku je tmavé pleti. Muslimky jsou tam většinou s celou rodinou, lze tedy předpokládat, že patří k nepracující části společnosti, protože například zaměstnankyně supermarketu chodí nezahalené, byť mají tmavší pleť. Další šok způsobí regály, na nichž je nápis halal. Jejich množství v potravinové sekci dosahovalo více, než třetiny celkového počtu, do kterého započítáváme i ty se zeleninou, pitím, domácí drogerií a sladkostmi. To znamená, že v oblasti živočišných produktů tyto halal potraviny výrazně převažovaly nad zbytkem. Pokud toto není ukázka islamizace Francie, pak už je těžké najít pádnější důkaz, kterým není ani nepořádek podobný káhirským ulicím.

  Vraťme se ještě k dopravě. Na západoevropských komunikacích to stále více připomíná Orient. Dodržování předpisů je na stále nižší úrovni a obouchanost aut francouzských majitelů je neskutečná, navíc musíte být stále ve střehu, nechcete li svému mazlíkovi přivodit podobné škrábance a prohlubně. Ve Švýcarsku přibylo mnoho radarů a jsou nastavené velmi přísně. Němci se odnaučili jezdit. Paradoxem nakonec při cestě zpět byla situace, kdy svižnějšímu tempu autora článku stačila aspoň po nějakou dobu pouze tři různá auta. Nejnovější nejsilnější VW Golf, Mini JCW (ta se držela statečně) a nové jedničkové BMW. Všechna tři řídily půvabné mladé ženy a neměly problém jet i výrazně přes 220 km/hod. Muži jakoby zapomněli, co to je radost z řízení. Nebo se doslova motají po silnici bez uvědomění si funkce zpětných zrcátek. Někdejší výkvět evropského řidičského umu Němci se už dávno věnují spíše volbě Zelených, než vlastním schopnostem za volantem. Toho jsme se dožít nechtěli. Zrovna tak nepořádku na některých odpočívadlech a pocitu toho, že se vše mění k horšímu. Ještě k elektroautům. Ve městě nějaké jednou za dlouhý čas potkáte, na dálnici je však díky mizerným vlatnostem až na výjimku nevidíte. Kéž by tomu tak bylo i nadále.  Zatím se nikdo moc jejich dobíjením u odpočívadel nezabývá a až začne, bude svět pěkně rozvrtaný. To aby poté u každého parkoviště stály dva tři větrníky. A v době bezvětří pod nimi zástup doufajících, že někdy přeci jenou foukne.

J3.K

.