Markéta Pekarová Adamová do čela

25. 11 2019

  www.inadhled.cz    Víkendový sněm Top09 byl spojený s volbou nového předsednictva. Strana, která vznikla především proto, aby dotáhnula k úspěšnému konci církevní restituce, k čemuž měl bývalý předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek připravenou solidní sumu peněz potřebnou k protlačení vlastních návrhů, v kuloárech se hovoří až o pěti miliardách, se po úspěšných létech dostala na 5tiprocentní hranici volitelnosti. Svůj úkol již splnila, jedna z největších polistopadových zlodějen byla dokončena a církvi se původní investice a sázka na Kalouska a Schwarzenberga mnohonásobně vyplatila, takže není již nějakou dobu třeba, aby byl některý z výše uvedených pánů předsedou. Smutně skončila štace ve vedení i pro kdysi nadějného a mladého politika Jiřího Pospíšila, který se tentokráte neudržel ani v užším vedení. Volba předsedy přesto Kalouska rozesmutnila, neboť jeho kandidát Czernin neuspěl, stal se pouhým 1.místopředsedou a do čela byla katapultována dosud stále mladá a vcelku půvabná Markéta Pekarová Adamová.

  Smutný výraz a chabý potlesk Miroslava Kalouska poukázal na jistou nelibost tohoto ústředního zakladatele Top09. Zatímco Pospíšil vzal svou prohru s jistou noblesou a čestný předseda  kníže Schwarzenberg diplomaticky, Kalousek se i přes svůj stávající vliv ve straně tvářil zasmušile, což může naznačovat konec jedné éry. 10 let trvající politická kariéra Pekarové se mu snad zdá krátká na to, aby vedla dosud parlamentní stranu, možná má i problém s její dravostí a schopností vzájemně vycházet. Jisté je, že tandem Pekarová – Czernin může vnést do chřadnoucího politického subjektu čerstvý vítr, přestože pro mnohé voliče je Topka především Kalousek a kníže. Až budoucnost ukáže, zda li jde o další krok k postupnému oslabování vlivu Kalouska na českou politickou scénu, nebo se jedná jen o krátký odpočinek před nějakým novým projektem, kterým by proslulý Mirda dokázal ještě překvapit. Vzhledem k vlastní dovednosti vyždímat vždy z minima maximum, a ještě se u toho náležitě obohatit, přičemž vlastní rodinu tichým rozvodem s manželkou již v roce 2012 a převodem veškerého majetku do té doby získaného na ni dobře zabezpečil. A schválené církevní restituce ho rozhodně neožebračily. Na rozdíl od státní pokladny.

  Abychom nekřivdili jen jedné ze dvou hlavních tváří, kníže Schwarzenberg proslul nejen svým nadstandardním vztahem s Václavem Havlem a miliardářem Bakalou, ale také prolomením Benešových dekretů při restituci vlastního majetku, prapodivnou privatizací a následným prodejem karlovarské Becherovky, zastáváním se sudetského Landsmanschaftu, cestovatelstvím mezi stranami, kdy stihnul být i členem OF a Zelených, ale také patří mezi hlavní kritiky českého vlastenectví, veřejného prosazovatele přijímání migrantů a obhájce eurounijní politiky, byť tato je v mnohém pro české národní zájmy likvidační. Byl také neúspěšným kandidátem na prezidenta a proslul svou potřebou usnout kdekoliv a kdykoliv. Patří k nejvýraznějším a nejvlivnějším posthavlistům. Byl prvním předsedou Top09 a stál za jejím raketovým nástupem záhy po svém vzniku.

  Posledním předsedou před víkendovými volbami se stal na dva roky Jiří Pospíšil. Bývalý ministr spravedlnosti a nyní europoslanec patřil k politickým juniorům a jeho kariéra šla strmě nahoru. Úkol oživit propadající se stranu úspěšně nedokončil, takže byl odvelen a stal se řadovým členem. Přesto mu zůstal podstatný post v Bruselu, který jej finančně zabezpečí až do důchodu, takže v podstatě nemusí být nijak smutný. Všichni bývalí předsedové Top09 by už mohli být existenčně v klidu, snad jen Kalouskovo ego udělá své a o Mirdovi ještě uslyšíme. Výčet jeho přešlapů, ze kterých se vždy nějak dostal, je skutečně dlouhý a daňové poplatníky stál miliardy korun, z nichž část skončila v Kalouskovo vlastnictví. Jeho pouť po stranách, postech a ministerstvech je lemována průšvihy nebývalého rozsahu, je tedy s podivem, že někdo mohl 17.listopadu na Národní vykřikovat Kalousek na Hrad. Krátkost paměti některých voličů Topky je obdivuhodná.

  Markéta Pekarová Adamová patří k nastupující generaci mladých ambiciózních politiků. Tato drobná kráska, tedy pokud se zbaví brýlí, zastává jednoznačně názory vycházející z těsné spolupráce s liberálním tvrdým evropským jádrem. Bude prioritně prosazovat vstup České republiky do eurozóny, to v době, kdy řada světových ekonomů upozorňuje na blížící se kolaps eura. Zároveň se velmi intenzivně zabývá vystoupením z Visegrádské čtyřky a Polsko a Maďarsko obviňuje z výrazně negativního ovlivňování vztahu mezi V4 a zbytkem Evropské unie. Za jedno z hlavních kréd považuje semknutí pravicových stran a společný postup v blížících se volbách. Za nejbližší partnery považuje STAN, KDU – ČSL a ODS. Zde je třeba se pozastavit. Pravicovost výše uvedených případných koaličních partnerů zaznamenala výrazné trhliny. Liberální Evropu totiž momentálně reprezentují především levicové sociálně demokratické subjekty a ultralevicoví Zelení, k nimž v Německu lze přidat ještě komunisty z Linke. Pokud tedy někdo tvrdí, že se chce semknout s liberály v EU, nutně musí počítat s tím, že pravice v ní je zastoupena podstatně méně, než tomu bylo kdysi. Chování Topky a STAN je ukázkou symbiózy středových stran s výrazně levicovým nádechem a Pekarová tomu ještě více přidává. KDU – ČSL se zdá být více konzervativní a ODS je tak nějak gumová a těžko definovatelná pravicová strana, jejíž předseda Fiala již prohlásil, že spolupráce s Pekarovou bude možná složitější.

  Z výše uvedeného vyplývá jasné směřování Topky. Bude pravděpodobně ještě přístupnější k dohodám s Piráty. Volbou Pekarové možná navenek zjemní a zkultivuje prezentace strany, zároveň víme, že ženy dokážou být někdy větším buldokem, než muži. Přestože je Topka momrentálně těsně pod hranicí potřebné pro vstup do Parlamentu, rozhodně může nadále škodit vládě i pravici. Dokáže li Pekarová vytěžit z posthavlistrických nálad a dosavadního vlivu Topky v České televizi, názorovou blízkost s politickým neziskovým sektorem a přidá li ženskou zaujatost a jistou kultivovanost, může udržet Topku i po dalších volbách v Parlamentu. Pokud však nikoliv, jsme svědky posledního stádia k ničemu nepotřebné strany plné kolaborantů a ignorantů národních potřeb a zájmů. Markéta Pekarová Adamová na sebe vzala z pohledu voličů Top09 těžký úkol. Skutečně pravicově uvažující občané však mohou doufat, že jej neunese a společně s ní odejde jedna generace politiků, za nimiž zůstává spoušť. Pekarové tedy blahopřejeme k úspěchu a zvolení do čela nejslabší parlamentní strany. Může ukázat, že jediná žena v čele takového subjektu u nás dokáže zázraky, nebo také snad radši ani ne. Budoucnost odpoví na otázku, zda li sázka na přijmutí eura, migrantů a pokus o likvidaci V4 je vítězná, či povede naopak k úplnému útlumu a potvrzení nepotřebnosti Topky a její existence. A také naznačí to, kam zamíří Miroslav Kalousek. Na Hrad snad nikoliv, to už by zavánělo absurditou.

J3.K

Diskuse

.