Právě se nacházíte:

Náhrady a tak dále…

28. 03 2020

www.inadhled.cz   Vládní nařízení omezující nás nejen v pohybu, ale zároveň i v podnikání a dalších činnostech přinášejících zisky, jsou v souladu s nebezpečím, kterým Covid-19 je. Přestože se od počátku jevil jako závažnější chřipinka a existuje plno dalších chorob neméně závažných, které také zabíjejí, snadný přenos a zároveň odolnost viru je prostě nezpochybnitelná a včasná opatření jsou namístě. Jistě, otravuje nám to život, v mnohém komplikuje, ale to je asi tak vše, co s tím můžeme dělat. Zatím všichni rozumní vkládají naděje do odborníků hledajících dostatečně účinné léčivo, které by tento koronavir úspěšně zlikvidovalo.

  Vlády jednotlivých zemí mají různé přístupy, nicméně většina z nich dospěje k tomu, že omezí pohyb obyvatel, vrhne se na dezinfekci a nakoupí roušky a hygienické obleky, nastartuje plicní ventilátory a zjistí, že ničeho nemá dostatek. Až posud stejný scénář a jen záleží, kdo kdy a jak rychle zareaguje. Babiš a spol. to udělali relativně rychle, takže se u nás zatím nedostalo na nedostatek ventilátorů, nicméně se samozřejmě vláda nevyhnula období pokusů a omylů, zmatků a chyb. Nastalá situace i přes počáteční optimismus připomíná válečný stav a ukazuje slabá místa nynější epochy. Jestliže v dobách studené války měl každý obyvatel někde uloženou svou plynovou masku, nyní na něj nezbyla například ani obyčejná rouška. To není chyba Babiše, ale celkového přístupu k vlastní samostatnosti, který se začal měnit za Václava Havla a vlád jím jmenovaných, pokračoval i dalších cca 20 let, aby nám ukázal naši nahotu v době neočekávané epidemie.

  Světové dění poukázalo na téměř nulovou solidaritu. Nejdříve se začalo spekulovat, která laboratoř vyvinula koronavir a pustila ho do oběhu. O tom, že se to stalo, není pochyb. Vedení Evropské unie se úplně vytratilo a vrátilo se zpět, až když se národní státy staly být dost samostatné na to, aby se ukázalo, že ždímačku peněz v podobě bruselské diktatury nepotřebují. Strach z vlastní bezvýznamnosti přinutil eurokomisaře k činnosti, kterou dosud maskovali zašitím se kdesi za zdmi paláců při svém snění o Zeleném údělu pro Evropu. Šéfka EU von der Leyenová nám začala ukazovat, jak se myjí ruce, Jourová vytáhnula ruské dezinformace, poslala pár milionů eur médiím, která podporují její teorii o šílené hrozbě z Východu. Začalo se zase politikařit. Třeba se opět otevřely hranice žadatelům o azyl. A když začala konat EU, vylezly krysy i u nás, v Německu, prostě všude. Takže se mimo starých témat spojených s nenávistí k Číně a Rusku opět objevily různá vyjádření a témata. Třeba kritika vlády Babiš za každou cenu ze strany opozice a jejích pohůnků, zlehčování epidemie, vyzývání k výplatám náhrad podnikatelům a firmám. Vrcholem jsou poté požadavky na odstoupení vlády v době krize. Dále se zvýšila aktivita cenzorů na sociálních sítích a ve velkém dochází k mazání příspěvků a profilů. Liberálové se probouzejí k činnosti. Ti naši začali vytvářet dojem, že objevili pro svět roušky a s křížkem po funusu pronikli na tv obrazovky s tím, že je třeba je nosit. Ještě nedávno nechtěli opustit prkna, která znamenají jejich svět.

  Poláci a Maďaři se rozhodli vypořádat s virem, ale také s tou částí politické scény, která jim házela dlouhodobě klacky pod nohy a vzali to tak nějak politicky. Samozřejmě naše média řvou a EU se děsí. Vojensky zasáhnout nemůže, sankce se ukazují jako nesmírně efektivní v tom směru, že dotčené země se vzápětí postaví na své nohy a stanou se méně závislými na idiocii jdoucí z Bruselu. To dokázalo Rusko, které se díky tomuto postupu stalo skutečnou velmocí, jejíž závislost na zahraničí se snížila na podstatně nižší úroveň,  než tomu bylo před čtvrtstoletím.  Nedejte na komentáře ČT, jejíž ředitel mimochodem v této době navrhnul arogantně navýšení koncesionářských poplatků a měl by nejen skončit, ale navíc dostat ještě po tlamě, vypusťte z hlavy úvahy dodávané Seznamem a úplně ignorujte Fórum24, jehož název vznikl od slova fór. I vtip může být totiž špatný. Polská a maďarská vláda dělají pouze to, na co Babiš nemá koule. Bojují s virem a zároveň se snaží povýšit národní uvědomění nad podlézání místních kolaborantů s EU. Jistě, jde o radikální krok, který rozeným demokratům může připadat jako zpátečnický, ale chobotnice liberálů, ekoteroristů a neomarxistů je natolik agresivní, že useknutí jejich chapadel vyžaduje výjimečnou aktivitu. Orbán i polská vláda a prezident Duda využili situace a udělali to teď. Naše opozice ječí, protože by to mohlo potkat i ji. Jenže Babiš je příliš spjatý s penězi z Evropské unie a nic podobného neudělá.

  Takže co se opozici a stěžovatelům nelíbí? Generálovi Pavlovi vadí pomoc z Číny a naše neschopnost obejít se bez ní. V době války je přitom běžné přijmout podporu od každého, kdo nám zachrání život. Byť za to platíte. Pekarová Adamová vzývá k co největšímu semknutí se s ostatními státy EU a Topka volá po otevření hranic. Třítýdenní spánek asi způsobil, že se vedení této hlučné straničky teprve seznamuje se situací a nechápe, co se děje, přičemž ignoruje čísla hovořící o nakažených, mrtvých a o chování migrantů. Ty chtějí ostatně Lékaři bez hranic ve spolupráci s dalšími evropskými neziskovkami vyzvednout z řeckých ostrovů či přímo z Turecka a přivézt sem. Takže je asi jasné, co na to Piráti, jejichž Peksa se stal asi momentálním mluvčím. ODS mluví o náhradách pro podnikatele a firmy. Poslouchat Fialu včera v ČT byla lahůdka. Rozhazovaly se miliardy, k tomu přibyly vstupy zkroušených hospodských. Jistě, epidemie zastavila v rozletu nejednoho z nás a dolehne tvrdě.

  Řešení, kdy stát nepřijde na buben a na ztrátách se budou podílet všichni bez rozdílu, zároveň se podaří pomoci podnikatelům a firmám, tu jsou. Není to však o rozdávání peněz, ale o komplexním, byť krátkodobém řešení, které už jsme zde navrhnuli. Týkalo se nájmů, půjček, hypoték, exekucí a placení sociálních odvodů. A hlavně vše už mohlo fungovat. Něco by se snížilo, něco pozastavilo, a hlavně by to pomohlo plošně všem. Jednoduchý systém vhodný pro tuto dobu s možností okamžitě zareagovat. Už to mělo být v běhu a zůstat v platnosti po dobu vládních opatření. Jen tak by se ukázala vzájemná solidarita státu, bank, majitelů nemovitostí a postižených plátců. Vše ostatní je pouze trapný pokus získávat politické body, nikoliv ukázka dobré péče o občany této země. Lze očekávat, že boj o moc se opět rozhoří a opozice a EU budou tlačit na pilu. S opozicí si musí poradit vláda, je to její válka, s EU my všichni, kterým už je jasné, že zklamala. To také nebude snadné, přisluhovačů už je skutečně mnoho. A hlavně si vše zkusme pamatovat.

Jindřich Kulhavý

 

 

 

.