Obležení Chvaletické elektrárny

6. 07 2019 | www.inadhled.cz   Zcestná ekologická idea věřící ve vznik elektrické energie pomocí božího zázraku vede řadu mladých lidí k tomu předurčených k naprosto zoufalým činům. Na druhou stranu genialita organizátorů protestních akcí je obdivuhodná.  Takže v pátek, kdy bychom si dnem pracovního volna měli připomenout příchod bratrů Cyrila a Metoděje na Moravu, protestuje cca 500 mládežníků před Chvaletickou elektrárnou.

 Začněme trochu jinak. Kolik si myslíte, že by bylo správných odpovědí na otázku položenou v davu těchto idealistů a která by se týkala právě dvou bratří přinášejících k nám vzdělání, základy slovanského jazyka a víru v boha v jiném podání?  Kolik z nich by odpovědělo správně s tím, že největší oslavy tohoto státního svátku probíhají každoročně na Velehradu nedaleko Uherského Hradiště? Malinko odbočíme. Včera se Kalousek opět projevil, když řekl cosi o štěstí, že tenkrát nebyla SPD a mohli tak k nám přijít kněží hlásající jinou pravdu a obohatit nás jinou kulturu. To už není politický názor, ale spíše nenávist a jistý stupeň demence. Pane Kalousku, přišli dva bratři a nikoliv 2 miliony Afričanů a muslimů. Přišli také v míru, ne s úmyslem nás vytlačit. Vraťme se však k zeleným aktivistům před elektrárnou. Ostatně jejich spojitost s Kalouskem není nijak uměle vytvořená, dalším jeho heslem je zjednodušeně to, že  Top09 je zodpovědná a bude vždy hájit zájmy ekologie. Svézt se na vlně nesmyslných požadavků a nereálných představ o budoucnosti lidstva má Topce pomoci přežít u korýtka v Parlamentu ČR a zaujmout mladé.

  Chvaletická elektrárna funguje na principu spalování hnědého uhlí. To samo o sobě není možná nejekologičtější, nicméně osvědčené a navíc celý podnik prochází rekonstrukcí umožňující přechod na čistější výrobu. V době, kdy mohou jiné zdroje elektřiny kolabovat, je Chvaletická elektrárna jistotou znamenající zajištění dodávky energie do velké části České republiky. Jde tedy o strategickou součást našeho hospodářství a zároveň je jasné, že po nákladných úpravách ještě nějakou dobu bude fungovat.

  Před oplocením elektrárny se sešlo údajně cca 500 protestujících. Bylo li jich tolik v součtu i s novináři, či tím číslem byl myšlen skutečný stav, to není známo. Nicméně až na tři starší jedince, kteří byli vybráni reportéry k vyjádření názoru, proč tam jsou, možná to byli pedagogové, jsme mohli v televizním zpravodajství vidět pouze studenty a mládež. Občas pomalovanou, potetovanou s barevnými účesy, dredy, ovšem především skvěle se navzájem bavící. Úsměvné výroky o tom, že je třeba elektrárnu zavřít, protože znečišťuje životní prostředí, což je v důsledku možnost svítit, vařit, studovat z počítačů, vyrábět, chladit a dobíjet si ty zatracené mobilní telefony, nelze brát ani vážně. Daleko horší je právě to složení demonstrujících.

 

  Gretou a jejími loutkovodiči zblblá mládež prostě nechápe, proč a jak se elektřina vyrábí. Myslí si, že se postaví dvacet větrníků, zbytek přiteče ze solárního byznysu a všichni budou nadále připojení k zásuvce. Možná mají tuto představu v Německu, či na severu Evropy, kde pouze Norsko má dostatek přírodních zdrojů v podobě vodních elektráren schopných úplně zrušit konvenční výrobu elektrické energie, ale u nás to opravdu není na pořadu dne. My nepotřebujeme likvidovat naše elektrárny. Těch údajně 500 mladých lidí by místo demonstrace plynule přešlé v taneční zábavu prodlouženou na místní fesťák mohlo vzít do ruky krumpáč a lopatu a místo zevlování před fungujícím podnikem se přemístit tam, kde se obnovují poškozené lesy a dělá se vše pro návrat stromů a užitečné zeleně do přírody. Místo tance u řvoucích reproduktorů napájených elektřinou by tak v tichu přiložili ruku k dílu a přispěli tak k zlepšení svého vlastního životního prostředí. Dali by tak vážnost svým ekovýkřikům a pátečním školním demonstracím. Jenže to se nestane. Je mnohem zábavnější otravovat před elektrárnou za zvuků taneční hudby a přidělávat práci policistům, kteří by jinak mohli dny sváteční trávit doma s rodinou. Mladí ekologové nejsou nic jiného, než prodloužená ruka těch, kteří si z ekologie udělali soukromý byznys a mantru, pomocí které získávají moc. A těm se pěšáci ve věku 15+ skutečně hodí. Nebyly tam i Vaše děti?

 

J3.K

Autor: Administrator

Diskuse

.

Speciály

Tipy