Okénko - Právo v kapse - Další útok na weby a svobodu slova

1. 03 2022

www.inadhled.cz   Ministr vnitra a kolínský exstarosta Kolína Vít Rakušan (chtěli jsme se zeptat, zda li pokračuje vyšetřování jeho finančních machinací z doby starostování) vyhlásil boj tzv. dezinformační zóně, a to přesně podle instrukcí eurokomisařky Jourové z ANO. Nástrojem má být rušení webů a vyhrožování těm, na jejichž serverech tyto webové stránky fungují. V prvním kole měla být údajně ukončena činnost 8mi webů, ovšem napočítali jsme jich více. Na druhé kolo je připraveno k lividaci 22 provozovatelů stránek, takže všichni čekají, kdo to bude. Jisté je, že Seznam, Echo či Forum 24 mezi ně nepatří, přestože pokud jde o lži a manipulace, jsou výrazně na špici.   

  Momentálně premiér Fiala, ministr vnitra Rakušan a majitelé soukromé společnosti nic.cz tvrdí, že to nebylo uděláno z jejich vůle a jeden to hází na druhého. Zároveň Rakušan tvrdí, že se připravuje likvidace dalších webů, ovšem nejdříve to musí právně ošetřit. Jistě, momentálně byla porušena Ústava, se kterou si však poslední dvě vlády vytírají...však víte co. Jenže majitelé webů se rozhodli bránit. A to jak pomocí právníků, tak i přechodem na lepší systém ochrany. Začal tak boj, ke kterému jsou alternativní média donucena. Safra, to připomímíná situaci, kdy se Vám vlastně ani moc válčit nechce, ale kvůli potencionálnímu nebezpečí se do toho musíte pustit. A ještě Vás za to budou chtít dehonestovat.

  Velmi důležité je si uvědomit, že dezinformace a jiný názor jsou rozdílné záležitosti. Dezinformovat okolí může ten, kdo záměrně uvádí lži. Třeba to, že covid je původem z netopýrů. Jiný názor vysvětlení, že se právem domníváme o jeho pravděpodobném vzniku v laboratoři a důvodem k rozšíření byl něčím či někým způsobený únik z ní. První tvrdil mainstream, druhé dezinformační zóna. Kde je pravda? Další příklad. Rozbitý dům údajně na Ukrajině ukázaný na fotografiích v mainstreamu byl představen jako cíl ruského dělostřelectva. Dezinformační weby však ten samý záběr dohledaly a zjistili, že jde o cca 4 roky starou fotku domu zdevastivaného výbuchem plynu. Případně ještě jeden kousek ze státem podporovaných médií. Viděli jsme záběry topících se migrantů, ovšem dezinformátoři se dostali k tomu, jak to bylo natáčeno s placenými herci, kteří si o pauzách v klidu zapálili cigaretu. A teď je třeba se zeptat, kdo tu lže a kdo hledá pravdu?

  Tzv. dezinformační weby tu fungují jako jistá opozice v přenosu informací. Ideologická propaganda zneužívá média jako svou hlásnou troubu, alternativní média s podstatně menším rozpočtem přináší informace z tzv. druhého břehu. Žijí z nepatrného množství levné propagace, své čtenáře si hledají bez možnosti utrácet velké peníze za vlastní reklamu. Většinou jde o nadšence bez extra politických ambic, kteří však svou činností hází vidle do politických plánů a machinací. A zde je důvod, proč Rakušan & spol. volí protiústavní kroky. Nejde o žádné proruské weby placené Moskvou. Jde o normální přemýšlející občany věřící v pravdu, také neochotné jen tak přijmout vše, co jim někdo jiný předloží. A k realitě mají většinou mnohem blíže než politiky oblíbená média. Proto je stát a EU zkouší zlikvidovat.

  Pokud se tedy radujete z likvidace tzv. dezinformační zóny, nechápete, že právě tu podporujete každým zapnutím své televize či náhledem na nejproslulejší a bohatě dotované internetové stránky. Peníze nedostávají zadarmo. Některé z nich už jsme jmenovali. Jejich moderátoři a redaktoří si svou výplatu opravdu zaslouží. A Vy jste jen skočili na špek.

Jindřich Kulhavý