Okénko - Právo v kapse - Demonstrace pokračují

9. 01 2022

www.inadhled.cz  Sobotu 8.ledna 2022 si budeme spojovat s pokračujícími demonstracemi jdoucími proti opatřením vlád týkajích se covidu a vakcinace proti němu. Naše média se opatrně zmiňují o demostracích ve Vídni a v Německu, ignorují již poněkud od nás vzdálenou obrovskou akci v Paříži a menší dalších francouzských městech. Když už se vyjádří k některým demonstracím, podhodnocují počty účastníků a vyzdvihují potřebu použití donucovacích prostředků ze strany státu a jím placené policie.. Protože přímo na akcích byli i naši spolupracovníci, máme informace z místa dění.

  Ve Vídni se dle Seznamu sešlo 40 000 lidí. Dle informací jich bylo v reálu mnohem více a jejich počet se blížil poslední akci v loňském roce a jednalo se o řád stotisíců, byť ten nejnižší. Policie uvolňovala demonstrantům zátarasy a použítá pyrotechnika se týkala pouze malé skupinky pubescentů, kteří se chtěli předvést a byli záhy zpacifikováni policií i davem. Demonstrace byla poklidná, i když naštvání Rakušanů už je veliké a bude zajímavé sledovat, zda li dosáhnou předčasných voleb. Je třeba si uvědomit, že vláda požaduje minimálně 3 očkovací dávky, zatímco 1/3 Rakušanů není očkována vůbec a další více než třetina odmítá třetí dávku a jakoukoliv povinnost nechat do sebe vpravit další experimentální mix. Demonstrace však byly i mimo hlavní město a budou pokračovat dnes. 

  V Německu byl doposud relativní klid, ale se zvyšující se represí dochází k projevům odporu. V několika městech už se sešly mnohatisícové davy a neuhnuly ani před vodními děly. Jako jeden muž zůstaly stát na místě. Nicméně agresivita německé policie se stupňuje a je otázkou času, kdy dojde ke stejné brutalitě jako v Holandsku. Tam si do první linie stoupají vojenští veteráni a  je snimi zacházeno jako s póvlem. Pokud se v Německu utrhne lavina protestů, dojde brzy na zbraně a demokracie tak ukončí svou evropskou tour, přejdeme k totalitě a pouliční válce. Přidejme ještě zajímavost, kterou je zjištění německé vlády, které říká, že 96% evidovaných případů pozitivních Omikronem je u očkovaných a pouze 4% u vakcíny odmítajících. 

  Pouliční válka už začala ve Francii. Macronovi se podařilo to, o co usiloval. Naštval více Francouzů, než si představoval a skutečně velké množství Pařížanů mu včera ukázalo, že tím to nekončí. Volby ve Francii se blíží a s nimi i možné změny. Opět bude zajímaví sledovat, dojde li k jejich ovlivnění či si snad Francouzi vyberou novou budoucnost. Bohužel i tam se taktizuje a do prezidentských voleb se přihlásilo záměrně více kandidátů s tím, že je oslabována pozice euroskeptické Marine LePen. Francie je zvyklá demonstrovat a Macron možná zašel dále než je schopen unést. Kéž by mu to ,,zlomilo vaz". Nicméně jak víme, řada lidí se neprojevuje a v okamžiku voleb dokáže překvapit. 

  U nás se demonstrace konají také, početně ale zastoupené tolik nejsou, protože vláda tuzatím  kličkuje. Otázkou bude, co se stane, až začne být radikální a bude zkoušet dodržování svých pravidel dostatečně kontrolovat. Čeští Švejci se zatím drží a obchází se vše. Což je v pořádku, na nesmysly jinak reagovat nelze. Nicméně nečekejme, že rakousko-německé zvyky k nám nedojdou. Máme slabou vládu toužící dovést nás do úplného područí Německa, takže je to jen otázka času. A i my se  budeme muset vzepřít. Ten okamžik se blíží. Už za tři měsíce chtějí vyhazovat studenty zdravotnických škol ze studia. Týká se to tedy i nás všech. Copak to dopustíme?

Jindřich kulhavý

 
.