Okénko - Právo v kapse - Když je hloupost do očí bijící

24. 11 2021

www.inadhled.cz   V naší politice se pohybuje mnoho lidí, u nichž je inteligence druhotnou či nedostatkovou záležitostí. Navíc, razí li se heslo  ,,Mládí vpřed" a my dodáváme za každou cenu, pak nemůžeme čekat žádné zázraky. Jednou z představitelek vysoké koncentrace hlouposti je současná předsedkyně Top09 Markéta Adamová Pekarová jdoucí ve šlépějích jiné arogantní osoby, tentokrát Němcové z ODS. Ta už je sice výrazně za zenitem, ovšem její názory a chování dokázaly v posledních letech také ukázat to, proč jsou ženy pro politiku většinou nevhodné. Často totiž při jejich rozhodování převažují emoce a pocitové vjemy. U mužů se toto daří více zvládat, mají však jinou stinnou stránku, kterým je jejich ego. To je někdy přínosné, jindy bránící dohodám.

  Vraťme se k Pekarové Adamové. Je s podivem, kam to lze dotáhnout s nepříliš velkým přebytkem rozumu, navíc v poměrně krátké době. Zajímavě tato paní vypadat umí, vždyť se pohybovala v prostředí mobilních operátorů, kteří dokážou přesvědčit zákazníky o potřebě používat právě jejich telefonní kartu. Pekarová k tomu možná využívá své krásné oči a vcelku kulturní projev, nicméně to, co vypouští z úst, je většinou patřící do seznamu řečnických perel. Posledním počinem je sdělení účastníkům sjezdu Top09,ve kterém rozhodla, že je potřeba odebrat Lukašenkovi prezidentský úřad v Bělorusku. Sice nevíme, jakým právem by to chtěla udělat, nicméně víme, že jak situace v Běorusku, tak i v Rusku je pro mnohé liberály skutečně tristní.

  Lukašenko vládne Bělorusům už několik volebních období, což by čekalo nás, kdyby byl Havel zdravý. Asi by mu také dokázali upravit zákony tak, aby mohl na Hradu sedět co nejdéle, natolik jeho osobu Američané v čele státu potřebovali. Lukašenko převzal vládu mladý a za tu dobu, ač to tu moc lidí slyšet nechce, vybudoval hrdou a vcelku prosperující zemi. To je trnem v oku pro polovinu donedávna výrazně kapitalistického světa. Tomu totiž zemi, kterou spravuje, otevřel jen částečně a s nikým, kdo nerespektuje místní zákony a pravidla, se moc nemaže. Na to doplatila naše, nebo spíše německá automobilka Škoda, která nesmí v Bělorusku prodávat svá vozidla. Doplatila na špatné rozhodnutí připojit se k politickému tlaku na Lukašenka.

  Podobně jako Pekarová Adamová se chovají Američané k Rusku. Jejich sankce vůči firmám a zemím spolupracujícím na plynovodu Nord Stream II znamenajícím pokles zájmu o americký plyn jsou ukázkou návratu studené války. Novým počinem je prohlášení části senátorů, že Vladimír Putin nebude v případu svého zvolení ruským prezidentem v dalším volebním období uznáván za hlavu Ruské federace. opět se tak ukazuje neschopnost některých lidí vnímat realitu. Rusům to může být úplně jedno. I přes snahu liberálů je Rusko velmocí mající dostatek zdrojů, peněz a místa na to, aby se bez Spojených států obešlo. Navíc je i vojensky na takové úrovni, že to Američanům, natož Evropské unii, nemůže dát spát. 

  Nebude li Evropa kupovat ruský plyn či jejich ropu,   Rusy to nepoloží, byť ztráta dobrého partnera zamrzí. Jenže chybějící či předražené strategické suroviny dovážené odjinud mohou velmi rychle rozbít celou EU a postupně tak vrátit vliv Moskvě nad státy,nad kterými ho na čas ztratila. Bohužel naše politická reprezentace je na to vše příliš krátkozraká a prohlášení potencionálních členů nové vlády nás pouze přesvědčují, že si neuvědomují, jak málo o diplomacii vědí. Pekarová sice součástí vlády není, ale stala se třetí nejvýznamnější reprezentantkou státu po prezidentovi a předsedovi vlády. Navíc se k zahraniční politice dostávají analfabeti z řad Pirátů, kteří už dopředu avizují další mohutný příklon k prohnilým Bruselu a Washingtonu..

  To vše na rozdíl od Maďarů, Srbů a dokonce i Němců. V oblasti strategického uvažování jsou si totiiž Němci velmi dobře vědomí toho, že je třeba s Ruskem jednat, nikoliv ho vyhazovat z jeho vlastní ambasády. Výstupy Hřiba, Vystrčila, a dalších amatérů udělaly už tolik škody, že bude těžké je napravit. O vrbětické kauze není třeba ani mluvit.  Žijeme v době, kdy je třeba hledat silné osobnosti ochotné jít proti proudu. Místo toho jsme si na další čtyři roky zvolili do vlády doslovné škodiče. Jsme nepoučitelní a je smutné, jak málo lidí si to uvědomuje. Pravdou zůstává, že výběr kvalitních lidí ochotných se za Českou republiku doslova bít je mizerný a velmi omezený.

  Rozštěpenost společnosti se promítá i do neschopnosti spojit jednotlivé osobnosti v jeden šik, navíc na každé lidé hledají záporné vlastnosti či hříchy z minulosti. Ty má asi mnoho z nás. Ne každý hrál v gay pornu či v tom normálním, nekradl rohlíky na krámu nebo ve velkém netuneloval, nicméně v minulosti každého z nás se něco objeví. Jenže vývoj může udělat i z některých bývalých idealistů či lumpů rovnou osobnost. Měli bychom si to uvědomit a dát prostor novým lidem, které spojují zájmy o budoucnost této země. S těmi dosavadními lídry či s nastupující prounijní generací se toho moc nepodaří. Jen nás to vrací o 50 let zpět. A pekarová  Adamová? To je skutečně skvost. Stejně, jako Hřib a celé pirátské podhoubí.

Jindřich Kulhavý

 
.