Parker – psací pero, které Vám dodá styl

4. 06 2016 | www.inadhled.cz  Psací pero je pro mnohé muže stejně důležité, jako mít na ruce kvalitní hodinky a v garáži stylové auto. O záludnosti, které v sobě skrývají tyto doplňky elegantních pánů, může povídat i náš exprezident Václav Klaus. Psací potřeby Parker bez pochyb patří k nejlepším z nejlepších. Značku Parker si oblíbíte ve své kanceláři, doma i na cestách. Pojďme se podívat do historie této značky – legendy mezi psacími potřeby.  A mimochodem, i ženy naleznou velmi kvalitní kouky, které se mohou stát skvělým módním doplňkem, téměř až šperkem.

 

Historie značky Parker začíná v osmdesátých letech devatenáctého století, kdy si chudý učitel telegrafie George Safford Parker, budoucí zakladatel společnosti Parker Pen Company, nuceně přivydělává prodejem psacího náčiní firmy John Holland gold Pen svým studentům. Protože se za nabízené zboží cítil odpovědný, všechny špatně fungující kousky sám opravoval a věřte, že bylo co opravovat. Při další opravě jednoho pera došel k rozhodnutí, že by mohl vyrobit produkt, který bude lepší, kvalitnější a méně poruchový. První plnicí pero Parker bylo patentováno v roce 1889. V roce 1894 obdržel patent na další svůj výrobek s názvem „Lucky Curve“ – plnička inkoustů, která zabraňovala rozlití, což bylo do té doby velký problém. O dalších pět let později firma Parker Pen patřila mezi nejvýznamnější hráče na trhu s psacími potřebami. Pera Parker byla používána mnoha známými a významnými osobnostmi: 

- Giacomo Puccini s ním napsal operu La Bohème

- A. C. Doyle, jej používal při psaní povídek o Sherlocku Holmesovi

- Pery Parker 51, která patřila generálu Dwightu D. Eisenhowerovi, byla 7. května 1945 podepsána konečná kapitulace Německa

- V roce 1962 byla také firma Parker Pen vybrána jako výhradní dodavatel per a inkoustů do britské královské rodiny.

 

Popovídali jsme si kdysi i s paní Kateřinou Janulovou, majitelkou firmy www.pera-parker.cz, která nás s touto značkou blíže seznámila .

Jak přesně firmy Parker dělí své produkty?
- pera můžeme dělit do několika kategorií. Zaprvé podle druhu, a to na kuličkové tužky, rollery, plnicí pera a mikrotužky neboli mechanické tužky. Dále se dělí dle cenové kategorie a materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Na našich stránkách nedělíme pera podle ceny, ale podle edice. Dále je pak možné vybírat dle tloušťky hrotu nebo náplně, a to ve velikostech F (fine), M (medium) a B (bold). Nejpoužívanější a nejoblíbenější je velikost F, naopak B se spíše nechává zhotovovat na zakázku.

Všimli jsme si, že psací potřeby této firmy jsou rozděleny do tříd - edic, pokud se to tak dá nazvat – proč?
- přemýšleli jsme nad nějakým rozumným dělením zboží na našich stránkách, nakonec jsme vybrali toto, kdy prvotní dělení je na kuličkové a mechanické tužky, rollery a plnicí pera a dále pak podle edice. Každý rok se objevuje nějaká nová, zároveň zůstávají v nabídce „osvědčené klasiky“ typu Jotter, Vector, Urban, atd.

 

 

Jak tedy pero Parker zvolit? Tvrdí se, že psát s perem Parker, není jen tak?
- ale kdepak, je to velice jednoduché. Na plnicí pera si jistě spousta z nás vzpomene ještě ze základní školy, kdy jsme se učili psát. Psaní s plnicími pery je snadné, pera se dobře drží a na rozdíl od kuličkové tužky není třeba při psaní tolik tlačit na hrot, takže ani při delším psaní vás nebolí ruka. Navíc je psaní plnicím perem dle mého názoru velice elegantní. Například já píšu plnícím perem mnohem čitelněji než kuličkovou tužkou.

Z jakých materiálů jsou pera vyráběny?
- liší se to u různých kategorií. Nejlevnější pera mají tělo z tvrzeného plastu a kovové doplňky, pera ze střední třídy mají lakovaná kovová těla – z nerez oceli a zpravidla chromem pokovené doplňky. Lak může být zdoben i jemným rytím. U dražších per je tělo pera mosazné a doplňky jsou v případě CT (stříbrná verze) pokoveny nikl-paladiem, v případě GT (zlatá) 23karátovým zlatem. Co se týče hrotů u plnicích per, standardně se používá nerezová ocel u střední třídy muže být doplněna o zdobení z platiny případně zlata a u těch nejdražších per 18karátové zlato zdobené platinou.

Na pera Parker je poskytována dvouletá mezinárodní záruka, takže pokud se během používání pero rozbije, mělo by být možné pero u kteréhokoli prodejce značky Parker reklamovat. Reklamace se samozřejmě nevztahuje na běžná opotřebení, ale např. vyteklá náplň reklamovat lze.

Jsou vyrobeny pera i pro leváky?
- přestože permanentní inkoust zasychá velmi rychle (u rollerů cca 2-3 vteřiny), psaní perem nebo rollerem levákům příliš nedoporučuji.

Jak typ psacích potřeb je nejoblíbenější?
- jsou to kuličkové tužky z řad Parker Urban a Parker I.M., velice populární je sada kuličkové tužky a mikrotužky Jotter Stainless steel CT. V neposlední řadě pak plnicí pera z řad Urban a Vector. Před Vánoci narůstá zájem o edici Parker Sonnet, zejména o úzké, zlatem zdobené tužky určené dámám a rovněž o pera řady Waterman Hemisphere.

A jaký typ pera je Váš nejoblíbenější?
- rozhodně plnící. Už bych neměnila. Střídavě používám PP Jotter, Lamy Safari a Urban. Záleží, co mám zrovna v kabelce.

 

 

Dá se nějak říci, jak dlouho vydrží náplně?
- to se asi nedá přesně určit. Třeba mně, při běžném denním psaní vydrží v peru dlouhá bombička cca měsíc až dva. Když jsem ještě psala s kuličkovou tužkou, tak vydržela kolem půl roku.

Zákazníci se už nemusí držet klasické modré náplně. Jaké trh ještě nabízí?
- u kuličkových tužek a rollerů tam moc možností není – pouze modrá, černá, červená. Míváme občas v nabídce i multifunkční tužky značky Lamy, tam byla i oranžová a zelená, tuším. Ale u bombiček je výběr barev mnohem lepší. Můžete psát klasickými barvami – modrá, černá, červená, ale i zeleným, fialovým, tyrkysovým nebo růžovým inkoustem. Barevné bombičky jsou dostupné pro pera Parker, i pro pera Waterman.

 

 

Co dělat, když se nám zničí hrot plnicího pera?
- pokud si hrot poškodíte vlastní vinou, je možné dokoupit nový, ale jeho cena je až dvě třetiny ceny pera a je nutno s tímto počítat. Stalo se, že pár zákazníků si po letech používání raději koupilo pero nové.

 Pera Parker jsou jednou velkou legendou. Dopřejte si i vy pohodlné, lehké, spolehlivé a kvalitní psací potřeby. A nebude li to Parker, nevadí, existuje plno jiných značek, které Vám udělají radost...

J3.K

 

   

 

 

 

 

 

Autor: Administrator

Diskuse