Se sbírkami se roztrhnul pytel, teď by rádi nouzový stav...

2. 03 2022

  www.inadhled.cz   Školy, obecní úřady a mnohé další organizace vyhlásily různé sbírky pro postižené na Ukrajině. To i přesto, že ty potravinové se setkaly s nepochopením a hromady potravin hnijí na hraničních  přechodech. Finanční jsou pro změnu velmi diskutabilní, protože jak už dávno víme, režijní náklady neziskovek typu Člověk v tísni jsou často natolik velké, že buď na postižené nezbývá, nebo je celá akce z velké části dotací managmentu samotné neziskovky na několik a měsíců a až zbytek odejde na místo určení, kde se s ním stejně stane něco, o čem se nikdy nedozvíme. A zkorumpované Ukrajině to platí dvojnásob.

  Dalším slibovaným řešením je předat výsledky sbírky Potravinové bance, která potraviny přerozděluje sociálně slabým občanům a nyní by se podílela na akci směřované na Ukrajinu. Podpora sociálně slabých je samozřejmě v pořádku, ovšem vzhledem k našim zkušenostem, kdy se část takto shromážděných potravin objevuje ve spížích zaměstnanců a jejich přátel, o čemž máme své informace, nic podobného nepřipadá v úvahu. A protože s charitou je to podobné i v jiných směrech, je vhodnější, tedy pokud chcete někomu pomáhat, dělat to s rozmyslem a individuálně. Inadhled před nějakou dobou zakoupil postiženému chlapci speciální polohovací postel, aniž by tenkrát měl jakkoliv potřebu někde zdůrazňovat. To je cesta, kterou lze jít a má smysl.

  Mnoho lidí a firem si z pomoci bližním udělalo solidní byznys, který je dokonce podporovaný státem a ty největší neziskovky mají rozpočet, o kterém se mnohým ani nezdá. Navíc počet společností, které dotuje stát a pohybují se v neziskovém sektoru, je obrovský, přičemž řada z nich se v činnosti podobá, nebo ve finále ani žádnou skutečnou nevykazuje. Před nějakým časem jsme přinesli ukázku platů na misi v Moldávii, kde se prezentoval právě Člověk v tísni, a plat vedoucího mise byl na úrovni 300 000,- Kč za měsíc. Konečný efekt pro ty, kterým měla akce pomoci, tak byl jen několik málo desítek procent z celkové sumy vykázané na misi. Tak funguje neziskový sektor u nás.

  Solidarita s Ukrajinou ze strany vlády má ještě jinou podobu. Tou jsou dodávky zbraní, které sice ruskou armádu nezastaví, ovšem způsobí větší zlo v podobě množství mrtvých, zvláště, když je prezident rozdal propuštěným zločincům, kteří se vzápětí začali střílet mezi sebou.. Samotná Ukrajina nedostatkem zbraní netrpí, patří k těm lépe vyzbrojeným evropským armádám. Je tedy s podivem, že česká vláda nejen, že opět utrácí ve velkém ze společného, které v děravé kase zbývá, ale navíc podněcuje další válku. Je také s podivem, jak se prezentuje bývalý kandidát na prezidenta za Realisty Hynek. Petr Robejšek by z něj už radost neměl, protože tento zbrojař se vehementně snaží prosadit dodávky děl, minometů a příslušné munice. Opět se ukazuje, že jde především o špinavý byznys.

  Dalším počinem naší vlády je nápad, dle kterého by bylo našim občanům umožněno bojovat na straně ukrajinských ozbrojených sil. Jen chceme upozornit na to, že jde o porušení zákonů, za které byl náš občan Pavel Botka bojující již několik let na straně tzv. ,,separatistů“ nedávno odsouzen na 20 let. Samozřejmě v nepřítomnosti, protože po zotavení se ze ztráty dolní končetiny po kontaktu s minou pokračuje ve svém boji za samostatnost části Východní Ukrajiny i nyní. Zprávy z této oblasti již dlouho před vstupem Rusů na území Ukrajiny, které Pavel přináší, hovoří o dlouhodobé těžké represi občanů s ruskou národností, smrti mnoha civilistů včetně dětí a zločinech ukrajinské armády. Nyní by mělo být našim občanům povoleno bojovat beztrestně proti Rusům? Jak by si to vláda představovala? Vzali by si své zbraně a přes Slovensko by přejeli na Ukrajinu a tam by začali střílet, kam by se jim líbilo? Nebo by šlo o oficiální expedici dobrovolníků? Uvědomují si ti namyšlení tupci možné následky při případné ruské odpovědi? Kolik lidí by zde bylo rázem vystaveno nebezpečí?

  Na závěr se zamysleme nad tím, proč chce vláda vyhlásit nouzový stav. Pandemický zákon už platí, nouzový stav ještě rozšíří pravomoci státu. Na Slovensku už je vyhlášen, což si plno lidí spojuje s migrační vlnou, ovšem nikoliv Ukrajinců, ale přes Turecko a Ukrajinu přemísťujících se Afričanů. Shodou okolností by se dnes měla v Bruselu podepisovat dohoda o přemísťování migrantů a hordy jich už nyní míří právě na Slovensko. Tamní vláda může přikázat povinné přijímání ,,potřebných“ do soukromých nemovitostí a pod přísným trestem při neuposlechnutí přinutit lidi k těmto diktátorským praktikám. Pokud na to opravdu dojde i u nás, je nejvyšší čas vyhnat politiky ze země a dovést zemi k volbám v nichž by došlo ke skutečné změně. Zdá se, že si hrajeme s ohněm v blízkosti tekoucí nádrže benzínu. Není čas se už probudit?

Jindřich Kulhavý

t