Seznam se nám tak trochu mění

14. 01 2019 | www.inadhled.cz     Nejpopulárnější české internetové zpravodajství Seznam se nám mění před očima. Jeho vyhledávač u nás směle konkuruje Googlu, zvyšuje počet streamů, spustil televizní vysílání, rozšířil množství rubrik. Na první pohled jde tedy o velmi úspěšný projekt produkující dostatečné příjmy a je pravdou, že dosud patří k prvním otevřeným stránkám při spuštění počítače u mnoha lidí. Jako zdroj informací ho využívají i zprávaři několika rádií, třeba Evropa2. Jejich ,,aktuality´´ se pravidelně skládají z přečtení zpráv na Seznamu, zajímavosti dokážou předat i s týdenním zpožděním a výrazně si tak ulehčují práci.

  Seznam přináší články jiných médií, z nichž nejznámější je Fórum24, v němž se usilovně angažuje antibabiš a antizemanovec  publicista Pavel Šafr. Jeho rétorika dlouhodobě zaměřená především proti výrazům  Zeman, Rusko a Čína dělá z článků na Fórum24 uveřejněných již dlouho jednostranné čtení, což však Seznamu evidentně nevadí. Momentálně od spuštění aféry Babišův syn a jeho spojení s Čapím hnízdem  není  moc slyšet o Slonkové s Kubíkem, takže je na místě otázka, byli li na chvilku uklizeni, nebo na něčem dalším podobném nepracují v ,,utajení´´. Být investigativním novinářem je velká móda. Nevíme, jak nyní, ale v době, kdy se tím zabýval pozdější politik Radek John ve spolupráci s Kroupou v televizi Nova, docházelo k zajímavým situacím. Nejdřív byl o něčem natočen 1.díl a pokud zaujal a mohl by pomoct něco vyřešit, točil se druhý, ovšem až poté, co ti, kterým se mělo pomoct, poskytli dohodnutý obnos. Bokem samozřejmě. Pokud to neudělali, nic se netočilo a případ opět usnul. Mohli bychom uvést jeden případ, kdy se něco podobného stalo, úplně do detailu. Jisté je, že se nic nedokončilo, nikdo korupci investigativních novinářů nepodpořil a podvodníci nadále s úspěchem pokračovali ve své činnosti, přestože všichni včetně nováckého pořadu věděli, kde jsou, co dělají a jak. Tím je v podstatě řečeno to, že novinařina je jeden z kšeftů, který dokáže být velmi výdělečný a efektivní. Záleží jen na tom, kdo ho provozuje a kdo financuje.

  Vlastnické struktury deníků, portálů a médií všeobecně umí být velmi tajemné a skryté. Nedávno prošla potichu i zpráva, že Seznam je spoluvlastněn přes zahraniční společnosti se sídlem v daňových rájích Sörösem. Není třeba polemizovat o tom, je li to pravda či nikoliv. Jisté je, že Seznam postupně uhýbá značně doleva a zprávy v něm uváděné se začínají měnit. Do studia jsou zvaní hosté poměrně podobným klíčem, jako do ČT24, stále častěji jsme svědky dialogů směřujících k závěru, že to s tím Zemanem není v pořádku. Také se zvyšuje kritika Trumpa a Putina. Své stati uveřejňují na Seznamu Pehe, Mitrofanov, Kulidakis, Tomský a protiváhou a jediným pozitivem z pohledu inadhledu je občas poskytnutá úvaha Václava Klause mladšího. Seznam samozřejmě ví, že čtenáře musí přitáhnout i na zajímavé nepolitické čtení, což se mu daří díky sportovní rubrice, drbům z oblasti kultury a čtením pro ženy a o zdraví či motorismu. Nicméně pro mnohé občany je hlavním zdrojem informací z politiky a dění ve světě, a zde už vyváženost značně chybí.

  George Sörös se svou angažovaností stal černou můrou světa. Někdy se zdá, že mu je věnována až příliš velká pozornost. Je vůbec možné, aby byl natolik bohatý a svými penězi ovládal půlku světa? Pravděpodobně ne. Jeho vliv je podpořen jistě bohatstvím i jiných miliardářů a Sörös této skupině dává svou tvář.  Dá se předpokládat, že jeho široký záběr přináší úspěch a vložené investice se vrací, je totiž považován za velmi drsného spekulanta schopného útočit na významné světové měny. Je tedy v jádru bezohledný a jdoucí za ziskem přes všechny představitelné překážky. Ve stejném duchu vychovává svého syna a další nástupce, takže jeho vysoký věk nemusí být oprávněnou nadějí. Svou finanční podporou různých fondů, neziskovek a vybraných škol působí na neznalé lidi jako dobroděj, nicméně jde o chladnou kalkulaci. Všimněte si, jak neziskový sektor pronikl na řadu našich ministerstev a zasahuje do politiky. Samotný Sörös se nechává fotit s největšími osobnostmi světa, politiky, prezidenty, papežem. Všichni tito lidé stojí téměř v předklonu. Výjimkou jsou Putin, Orbán a Salvini v Evropě a nepatrný počet dalších mimo ni včetně amerického prezidenta Trumpa majícího zkušenosti s migrací ze Střední Ameriky a odporu proti výstavbě zdi na hranicích s Mexikem.

  Seznam bude i nadále zaujímat své významné místo především v prostředí internetového zpravodajství. Bohužel je dalším z médií, jejichž zprávy je třeba nejen dobře filtrovat, ale zároveň hledat jejich protiváhu. Sklouzávání do bahna, v němž se nachází všichni papouškující dokola stejná témata s podobnými závěry, u nás pokračuje. Není už příliš mnoho těch, kteří by dokázali popisovat dění s chladnou hlavou, logickým a nezkresleným úsudkem. A pokud jsou, nemají šanci se dostat do těchto celoplošných mediálních domů a většinou je musíte hledat na internetu. Často jsou zařazováni do proruských webů, nebo jde o jednotlivé autory tvořících vlastní blogy. Jejich vliv na veřejné mínění není tak velký a pomáhá jim především mohutné sdílení jejich statí. Jsou cílem útoků nahlašovatelů nevhodného obsahu, udavačů a idealistů z řad liberálně-demokratických stran. Tento trend se stává evropskou i českou normou. Seznam a další média jsou těžkou konkurencí velkým deníkům, natož těmto jednotlivcům. Ať ho vlastní či vede kdokoliv jen trochu schopný.

J3.K

 

Autor: Administrator

Diskuse