Stát nutně potřebuje peníze

18. 06 2019

www.inadhled.cz   Ač se blíží letní prázdniny a období dovolených, situace na politické scéně je významně bouřlivá. A týká se to všech stran. Piráti čeří vodu a snaží se za každou cenu dostat k moci, to i pomocí udávání a vyhledávání možných hříchů minulosti. Topka se stébla chytá, do pozadí mediálně ustupují jak Kalousek, tak i propagátor sudetských Němců u nás Schwarzenberg, takže se stále častěji objevuje na obrazovkách místopředsedkyně strany Adamová. Její kultivovaný projev a příjemný vzhled však nemůže zakrýt prapodivné stranické úmysly.

  ODS tak nějak postupně poznává, jakou chybu udělala s Klausem, byť ústy svého marného předsedy Petra Fialy vytváří dojem, že se jí založení Trikolóry netýká. Zatímco Klaus mladší velmi věcně argumentuje a shromažďuje kolem sebe lidi schopné dovést zemi ke změnám, nenávistné komentáře přívrženců původního Demokratického bloku eskalují. Dá se však očekávat, že politika zasáhla do rodiny Klausových už dávno a vytvořila v nich určitou schopnost zůstat nad věcí a osobními urážkami. Piráti jdou naprosto proti všem, snaží zaujmout svou čistotou, která začala účastí Bartoše na akci Antify, feťáckým songem členky strany či nákupem předraženého mobilu dalším Pirátem, pokračovala zrušením výletu hudebního tělesa do Číny, jakožto reakce na výroku skutečně amatérského primátora Prahy Hřiba z jejich řad, udávacím dopisem do Bruselu zabývajícím se zneužíváním dotací předsedy vlády Andrejem Babišem a nejnovějším případem, tedy trestním oznámením na topáckého exstarostu Prahy 1 týkajícím se zvláštních privatizací a odprodejem bytů.  Piráti tedy jdou proti všemu, co se hýbe, a svou zelenomozkovou strategií otravují život i běžným občanům. Hitem je jejich bývalá tolerance ke Klinice na Žižkově a vzápětí po dosednutí do nově získaných funkcí v téže městské čtvrti zvýšení nájmů občanům a podnikatelům o 20% s tím, že se platy přeci zvyšují také. V jak zdevastovaných domech tam lidé žijí, o tom svědčí panelový dům v Táboritské.

  Vládní strany se pro změnu dohadují o kandidátovi SPD Seminovi do Rady ČTK. Cokoliv je SPD, je pro ostatní nepřípustné, byť jde o parlamentní stranu volenou našimi občany. Ovšem její odpor k EU je prostě jako rudý hadr pro všechny eurounijní řiťolezce, kterých je bohužel mezi politiky většina. Déle je jen otázkou času, kdy zadlužené sociální demokraty opustí další buřič, tedy poslanec Foldyna. Jeden z mála, kdo si zv ČSSD zachovává svou tvář. ANO je pod tlakem ulice, ukřičených umělců, Evropské komise, opozice a koaličního partnera. Osoba Andreje Babiše je totiž pro všechny tyto skutečně nepřijatelná. Ten je navíc stále vcelku pevný v kramflecích, má v sobě dostatek drzosti a arogance, nebojí se Kalouska a Piráti jsou pro něj pouze otravný hmyz. Herce a jiné komedianty moc nepotřebuje. Ulice je prokazatelně organizovaná a financovaná shůry, tzv. užiteční idioti i lidé, kteří se ctí dotčeni vcelku oprávněně, pochodují náměstími, aniž by si uvědomovali, jakými loutkami se postupně stali. Nicméně tlak na Babiše se zvyšuje, u Hamáčka nikdy nevíte, co ve finále řekne a udělá. Navíc státu zjevně dochází peníze na provoz. Je příliš mnoho slibů, povinností, výdaje jsou skutečně vysoké a začal proces shánění peněz. Hledá se každá koruna zapadlá i kdesi v rohu.

  Babiš velmi dobře ví, jak z každého z nás dostat maximum. Když nemůže šetřit na státních zaměstnancích, zaměří se na podnikatele a firmy. Zároveň ministerstvo financí napovídá obcím, jak si mají shánět peníze samotné. Alena Schillerová s úsměvem nabádá k zvyšování daní z nemovitostí. To společně se stoupajícími nájmy zasáhne každého Čecha a státu to přihraje nějaké ty miliardy. Ministerstvo dopravy změnilo plán a chce vybírat mýtné i na silnicích 1.třídy. Je to úžasná finta. Rozkopat dálnice tak, aby je kamiony nemohly plně využívat, zpoplatnit i tahy kolem, pustit nákladní auta do měst a vesnic a ještě za to vybrat plno peněz. A tím jsme se dostali k firmám. Finanční úřady zvýšily maximálně aktivitu a s novým systémem kontrol, kdy je úplně jedno, ke kterému úřadu příslušíte, se jejich úředníci rozjeli po českých krajích a spustili teror. Úkolem je vybrat co nejvíce peněz, rozdělit pokuty. Způsob je jednoduchý. Z účetnictví jsou vyřazovány náklady, doměřována dph a ve finále i prováděny změny v dani z příjmu. Obrana je možná minimální, za důkaz o vykonané práci již není brána dokumentace v podobě fotografií z místa konání akce, pracovní výkazy, kamerové záběry. Což se týká i tak prokazatelných činností, jako jsou například stavební práce. Na dotaz, co jako důkaz postačí, úředník dá jasně najevo, že nic takového neexistuje. Zadání je jasné. Prostě zakleknout na firmy i jednotlivce, vyždímat co nejvíce. Ještě neskončí jedna kontrola a rozjíždí se další. Stát potřebuje. Problémem by však nebyl stát, kdyby dobře hospodařil. A pravdou je, že to se neděje.

  Žijeme v době, kdy se na straně jedné rozhazují miliardy za nesmyslné a nelogické projekty, na druhé dochází k represi obyvatelstva. Zvyšující se mzdy by měly lidem zajistit vyšší úroveň, jenže ony se v důsledku nezvyšují, protože výdaje na původní hladině nezůstávají. Spíše naopak. Je dražší samotná existence každého z nás. Když už stát musí sáhnout i k dalšímu zdaňování výher v loteriích, ukazuje to na zoufalost státních úředníků a vlády.  Lidé stojící na náměstích dávají najevo svou nespokojenost s věcmi, které neovlivní. Ale uniká jim samotná podstata. Spojují se paradoxně s těmi, kteří stojí za celoevropskou situací znamenající nesmyslně vysoké výdaje. Návrat k zodpovědnosti jednotlivých států za svou vlastní ekonomiku, soběstačnost a jistou průhlednost by důvodem k demonstracím byl. Babiš skutečně této zemi škodí. Otázkou však zůstává, zda li by nás ještě více nestáli ve vládě třeba Piráti, jejichž socialistické manýry jsou zjevné. Celý systém založený na existenci EU je zjevně drahý projekt, jehož vysokou cenu platíme my všichni. Někdo více, jiný méně. A peníze mizí dál…

J3.K

.