Tak kdo byl všechno na Letné?

24. 06 2019 |    www.inadhled.cz    Praha má za sebou další demonstraci pořádanou spolkem pro zahubení Babiše, tedy Milionem chvilek pro demokracii. Je smutné, kdo se může zaštiťovat slovem demokracie, ale na to se historie neptá. Jisté je, že se na Letné sešlo poměrně dost lidí, i když odhadovat počet na 250000 bez možnosti prohnat dav turnikety je trochu odvážné. O tom, že čísla snesou ledacos, nelze pochybovat. Jedním z odhadů počtu účastníků bylo až 350 000, to tam nebylo stoprocentně, zbytek jsou spekulace, navíc nepodstatné. Důležitější je, kdo všechno tam dorazil a proč. Jisté je, že právo na projev názoru má každý z nás. Demokracii však představují svobodné volby s možností vybrat si z více subjektů. Nespontánní sešlost stojící miliony korun nejen organizátory, ale i stát, proti jehož představitelům účastníci vystupují, respektive i daňové poplatníky, pro které smysl demonstrace není relevantní, není ničím jiným, než politickým nátlakem ze strany méně úspěšných nevládních stran a neziskovek. Dále se dá uvažovat o jistém způsobu zahraniční intervence, to pokud je zdroj peněz potřebných k organizaci zahraniční. Sešlost byla velmi rozmanitá a zájmy ne úplně stejné. Babiš s Benešovou se stali pouze tvářemi, které se nahlas kritizovaly, realita však byla jiná. Koho jste mohli na Letné včera potkat?

 

 

 1. Organizátoři…O Minářovi už se ví, že jde o studenta humanitního zaměření, momentálně se nacházejícího v období přerušeného studia. Zdá se, že tento ambiciózní studentík teď školu dodělá již bez problémů a stane se tváří fakulty, i kdyby dosud prospíval s problémy. Nynější stav ho katapultuje mezi elitu, což platí i pro ty, kteří s ním sdílí organizátorskou činnost. Našli téma, nabídli se, a protože po produktu ničit Babiše byla poptávka, uspěli. Napojení na Člověka v tísni se už několikrát projevilo, podpora části politiků závistivě koukajících po lepším korytu je zjevná a podpora médií nakloněných evropské liberálně-demokratické politice je jen důsledkem toho, kterým směrem se ubírá propagace v podání ČT, ČRo, Seznamu a Bakalou vlastněných titulů. Minář & spol. vytvořili produkt, jehož cena je momentálně vysoká, ale hloubka nulová. Postupně se pustili do vysoké hry a možná jsou překvapeni, kam až ji dotáhli. Uvědomují si ale, že je to vše může i semlít?
 2. Ideologové… Z pódia v čele demonstrace se ozývalo pár základních myšlenek. To, že Andrej Babiš má více zásadních problémů spojených s jeho minulostí, přítomností a budoucností, se všeobecně ví. A vědělo se to před volbami, přesto dostal absolutně nejvíce hlasů. Hlavní ideologií tak není Babiš, ale to, že se stal nepohodlným Evropské unii. Takže zásadní problém není samotný statut demokracie, existence Babiše, ale spíše jeho neochota podvolit se plně bruselské nadvládě a příkazům Evropské komise. Ministryně Benešová je zase trnem v oku jen některým, především těm, kteří se mají čeho bát. Ale samozřejmě ji jmenoval Babiš a existuje obava, že mu bude stejně po vůli, jako je Schillerová. Jenže ono tomu tak být nemusí. Pokud jde o dotace, už jejich systém je závadný a podvodů kolem nich je tolik, kolik lidí je využívajících. Babiš sedící na více židlích je sice exemplárním případem, jak to nesmí vypadat, zdaleka ne jediným a novým, nicméně v mnoha kauzách spojenými s dotacemi je zainteresováno mnoho politiků napříč celým spektrem. Babiš je jen špička ledovce viditelná ze všech stran. Ideologům vadí také Miloš Zeman, který je skrytě i veřejně kritizován, přestože opět vyhrál volby. Bohužel pro ně porazil všechny jejich kandidáty.
 3. Herci a umělci… Kasta lidí, kteří mají blízko k ideologům, teatrálním způsobem využívající možnosti se zviditelnit a zároveň se připomenout divákům. Jde o vrstvu tzv. lepšolidí, kteří mají pocit, že mají davu co dát. Vžili se do rolí, které jinde podléhají oficiálně scénářům, zatím co na pódiu při demonstraci si připadají svobodně. Ve své nicotnosti si neuvědomují, že i zde fungují dle nepsaného scénáře-
 4. Skutečně nespokojení… Tito lidé byli ochotni cestovat přes půl země proto, aby projevili svou nespokojenost s okolnostmi nespojenými s Babišem, jeho vládou a způsoby, kterými se předseda vlády prezentuje.  Jejich naivita tví v tom, že jakákoliv demonstrace nekončící defenestrací nemá jakýkoliv právní základ zajišťující demisi vlády. Tato skupina však zdaleka není dostatečně velká na to, aby zvrátila výsledky voleb. Ostatně Babiš nepatří k populárním politikům a s výjimkou jeho voličů ho zbytek nenávidí. Jenže právě Babišovi věrní spoluobčané tvoří největší a jedinou skupinu schopnou shodnout se na svém kandidátovi.
 5. Eurohujeři… Tito účastníci jsou prostě zastánci pochybných evropských hodnot a přijde jim, že Babiš je nedostatečně aktivní při integraci České republiky. Visegrádská čtyřka je pro ně nepřítel a nejradši by žili ve stejném chaosu a nebezpečí, jako žijí ve Švédsku, Francii a Německu.
 6. Sluníčka… Ta budou demonstrovat proti všemu, co jim staví mantinely. Chtějí svobodu ve všem. Takže by se ráda množila s Afričany, stavěla mešity, žila v komunitách, nejlépe v LGBT, v bytech pokud možno sociálních a zadarmo. Jde jim i o legalizaci drog.
 7. Idealisté… Nebezpečná skupina proto, že idealisté jsou ochotní pro své ideály umřít. Jenže romantika prosazování ideálů končí tam, kde se jde to tvrdého střetu. Patří k nim i ekomaniaci.
 8. Užiteční idioti… Ti nejsou pouze do počtu. Z této skupiny se postupně stávají udavači, reformátoři sociálních sítí, chtějí být vidět a slyšet, zasahovat do životů jiných. Sem lze zařadit elfy a jim podobné.
 9. Zvědavci a studenti… Nebylo jich tam málo a jeli si zkusit zařvat. Školáci jsou k tomu vedeni ve školách, když protestují proti klimatu, takže tady šlo o další level zábavy.
 10. Média… Bez nich by se na Letné sešlo 30 lidí a za 20 minut by bylo po všem. Přímé přenosy a možnost zajímavého vývoje, kdyby se například dav odebral k Hradu, se stali příčinou toho, proč dorazilo tolik lidí. Propagace akce a masáž s ní spojená byla nejlepší nulovou investicí organizátorů. Ale jak už dávno většina z nás ví, nevyváženost zpravodajství a článků většiny našich médií je naprosto odstrašující a věřit jim mohou jen naivní a hloupí lidé.
 11. Kompars… Co s volným odpolednem? Tato otázka se výletem na Letnou dala vyřešit a program byl naplněn.
 12. Zbytek má různé požadavky. Znárodnit velké firmy, zestátnit domy, auta, zlikvidovat hotovost, soukromé vlastnictví, pro změnu vrátit majetky zabavené na základě Benešových dekretů, vrátit vodu zpět státním podnikům, zakázat pěstovat řepku, schválit manželství mezi padesátkou různých pohlaví… Pokračovat by šlo daleko déle.

 Demonstrace skončila, posílené spoje rozvezly účastníky a hořká pachuť zůstala. Duch roku 1989 rozhodně nedorazil, ač se to organizátoři a účinkující snažili dokázat. Změna vlády znamená buď předčasné volby, nebo rozpad koalice. Přestože Hamáčkovi věřit nelze, asi i on si uvědomuje, že se jeho strana pod nynějším vedením už do další vlády jen tak nepodívá. Babiš se sám o sobě nevzdá. Mimo toho, že je bojovníkem také ví, že teď si musí vybudovat pozici na to, co bude, až ve vládě skončí. Demokratický proces odvolání vlády se vzhledem k rozložení sil v Parlamentu si momentálně představit nelze, takže i proto je snaha přenést zodpovědnost na dav. Otázkou zůstává, kolik z přítomných na Letné nedorazilo k volbám a půjdou li k dalším. Jistotou je, že 250 000 lidí je pořád málo, uvědomíme li si roztříštěnost jejich politických představ. To množství umožnil pouze názorový soulad na osobu Babiše, v plno dalších sférách se však liší. To příznivci Babiše v tom mají jasno. I proto je prozatím ANO nejsilnější parlamentní stranou a její předseda byl pověřen sestavením vlády. Tedy plně v souladu s demokratickými principy. Můžeme ho nemít rádi, nesouhlasit s ním a nenávidět ho, ale i to je součást demokracie. Výsledky voleb je však třeba respektovat. A to by se měl neúspěšné politické strany naučit.

J3.K

Autor: Administrator

Diskuse

.

Speciály

Tipy