Tentokrát se Zeman ztrapnil

11. 10 2020

www.inadhled.cz  Po dobu uměle vytvořené celosvětové koranavirové krize v její druhé etapě byl poprvé český prezident Zeman více slyšet. A je třeba podotknout, že pár větami dokázal vytočit velkou část národa. Jeho odtržení od reality se snad poprvé ukázalo v plné nahotě. Přestože je rozhodně vhodnějším kandidátem na post prezidenta než poněkud hloupý akademik Drahoš, lze konstatovat, že i Zeman se už dostal za horizont svých intelektuálních schopností a doba do volby nového prezidenta bude náročná.

  Bouři nevole umí Miloš Zeman vyvolat kdykoliv, kdy promluví. Většinou se však dotýkal především těch, kteří nesnáší Rusko a Čínu, což zase díky prounijní propagandě médií a části politické scény není nic zvláštního. Pro ekonomicky uvažující spoluobčany, kteří se dívají do budoucnosti, byla dosud Zemanova rétorika vcelku přijatelná. Rusko není Sovětský svaz a z Čínské lidové republiky prostoupené komunistickým duchem se stal světový obchodní hráč, se kterým mít dobré vztahy je prostě potřebné. Vysoká míra idiocie tak patřila spíše na stranu prezidentových oponentů cestujících na Taiwan, případně se ztrapňujících svými dopisy ruské vládě. Miloš Zeman tak může být považován za kontroverzní hlavu státu, nikoliv však za někoho, kdo to v hlavě neměl srovnané. Byť jinak, než si přála polovina národa a vládní opozice, například arogantní Miroslava Němcová. Zeman se pro tuto část politického spektra stal tvrdým oříškem a svými postoji k EU, migraci a Rusku s Čínou sypal sůl do ran neschopné opozice.

  S postupem času se však vyhraněnost myšlenek Miloše Zemana lehce otupila a momentálně se jeho výpady z Hradu či Lán zaměřily na českou scénu. Otázkou zůstává, jaké informace dostává od svých staromilců, tedy suity těch, kteří jej obklopují. V období koronavirovém se jeho favoritem stal plukovník ve výslužbě Prymula a podobně jako Babiše ho Zeman bezmezně podporuje. Takže tu máme nově vzniklý triumvirát vládců. Co je spojuje, je pravděpodobně nenávist k podnikatelům. Tedy aspoň to tak vypadá. Zeman je levicový politik, který se tím nikdy netajil a obdivuje švédský model ekonomiky s daněmi tak vysokými, že tam by se Vám čistě podnikat snad ani nechtělo. Babiš považuje každého živnostníka za nepřítele a konkurenci předurčenou k likvidaci, ostatně sám kdysi prohlásil, že stát potřebuje pouze velké silné firmy. Myslel tím ty své. No a Prymula je guma, tedy bývalý voják z povolání závislý na státním platu. Vůbec netuší, co to podnikání je, protože to své založil na tunelování státní nemocnice pomocí své dcery.

  Zeman prohlásil, že kdo kvůli covidu zkrachuje, není schopný podnikatel. A zmínil vládní program pro banky nazvavý Covid 3. Levičák na Hradu nikdy nepodnikal. Netuší tedy, co to znamená za zátěž, platíte li odvody za zaměstnance, nájmy, platby za energie, případné úvěry a leasingy, samozřejmě součástí Vaší činnosti jsou nákupy surovin, materiálů, technologií. To vše je zatížené několika daněmi. Pokud nejste ani malinko součástí šedé ekonomiky, pak Vás veškeré tyto náklady mohou během 2 měsíců bez plánovaného dosažení obratu a zisku klidně potopit. Ne každý má státní garance, úlevy, daňové prázdniny, vysoké zásoby a dlouholetou historii umožňující vytvoření dostatečného ekonomického polštáře. Navíc samozřejmě snaha dohnat úrovní života západní země pro mnoho podnikatelů znamenala mít relativně zajímavý nemovitý a movitý majetek v podobě domu a auta, občas fajn dovolenou, ale jinak o bohatství hovořit nejde a jede se na doraz. Pokud Zeman v tuto chvíli utrousí blbou poznámku o inteligenci podnikatelů, pak by mu měl někdo říct, že to byli právě on a Klaus, kdo stáli u rozprodeje bohatství země za pár šupů, a tím i u zchudnutí české společnosti.

  Podnikatelé a středně velké firmy nesou hlavní daňovou zátěž, většinou jsou nájemci prostorů určeným k podnikání, jsou lovnou zvěří pro finanční úřady, zaměstnávají řadu spoluobčanů. Platí hypotéky, úvěry, leasingy, v podstatě zásadní měrou přispívají do státního rozpočtu, na kterém jsou závislí státní zaměstnanci včetně prezidenta. Pomoci v těžké situaci jim měl pomoci program Covid 3, o kterém prezident mluvil. Zkuste si tedy vyřídit nyní v bance úvěr. 14 dní jim vozíte podklady, denně požadují nové papíry, aby Vám žádost během pár hodin zamítli a Vy se dozvíte, že banky teď úvěry prostě poskytovat nechtějí a nebudou. Došlo i k dohodě mezi řediteli jednotlivých peněžních domů, takže tento stav je napříč spektrem bank. A když už úvěr dostanete, je požadováno vysoké ručení majetkem.

  Představte si, že 20 let budujete firmu a za půl roku nesmyslného covidového šílenství se dostanete na nulu. 20 let práce v háji. Možná máte již nezadlužený dům a v garáži slušné auto, ale lidé na těžce vydřeném majetku logicky lpí a zastavit ho za nevýhodných podmínek prostě nechtějí. Stoupá platební neschopnost, která se předává dále. Svou vinu na tom mají i firmy typu Metrostav, Eurovia, které tlačí ty menší k likvidačním slevám, podobně v potravinářství kolosy Tesco, Makro Kaufland a další. Takže se lidé dostávají do psychického tlaku a zvyšuje se počet sebevražd způsobených hrdostí. Tito jedinci neunášejí prostě situaci, kdy jim došli prostředky a stávají se z vlastního pohledu nesolidními.

  Zeman žije v prostředí, kde lítají miliony a miliardy. Možná sám není náročný, ovšem jeho okolí mlaská stále více, viz hradní kancléř Mynář. Podobně se nyní napakuje Prymula i s Babišem. Mluvil li tedy o pražské smetánce z barů, která si aspoň začne číst knihy, měl by si uvědomit, že k ní patří především jeho poskoci. A prostý lid toužící po odreagování? Navíc nevěřící politikům, kteří lhali, lžou a lhát budou, má pro svou nedůvěru důvod. Hra s čísly a fakty přešla do fáze, kdy již nelze tiše mlčet a trpět. Za to Zeman by měl radši…držet pusu.

Jindřich Kulhavý

 

 

 
.

Speciály

Tipy