V pátek bude smutno i veselo

9. 10 2019

www.inadhled.cz   Nejbližší pátek i víkend budou v Praze přinejmenším dobrodružnými. Do hlavního města se chystá mnoho lidí z jiných míst republiky i ze zahraničí. Důvodů je několik. Hlavním je loučení s ikonou české pop-music a skutečnou personou Karlem Gottem. Obliba tohoto zpěváka přesáhla české hranice a je dost pravděpodobné, že Žofín, kde bude loučení probíhat, navštíví nejen Češi, ale i fanoušci z ciziny. Každopádně davy na nábřeží v okolí Žofína znemožní průjezd vozidel a poznamenají provoz v celém městě.

  V pátek přijede do Edenu také anglická fotbalová reprezentace sehrát kvalifikační zápas o postup na Mistrovsví Evropy právě s naším týmem. Přestože jde o fotbalový svátek, zdá se, že více příznivců se sejde na Karla Gotta. Nicméně se očekává mohutný anglický doprovod proslulý svými rowdies. Agresivní mladící dokázali v minulosti svou urputnost v nesčetných bitkách a je velmi pravděpodobné, že si je neodpustí ani tentokrát. O to zvláštněji vyznívá vyhrožování z ostrovního týmu týkající se možného odchodu hráčů ze hřiště, dojde li k rasistickým projevům. V podstatě lze konstatovat, že v hledišti se vždy najdou nějací hlupáci, kteří se této výhružky chytnou a bude je inspirovat k vyzkoušení toho, jsou li Angličané skutečně připravení odejít. Představme si modelovou situaci. Rozpití Britové budou v rámci své radosti ze života demolovat nějakou část Prahy a udržovat tak v pohotovosti policejní kordóny. Poté nějaký ,,fanda´´ v hledišti zařve cosi, co bude fotbalista pravděpodobně tmavší pleti považovat za urážku a tým zmizí v šatnách. FIFA či UEFA v rámci svých regulí zkontumuje výsledek, paradoxně ve prospěch anglické reprezentace. Takže řádění ostrovanů bude v pohodě, ovšem my se musíme chovat slušně.

  Rasismus do sportu skutečně nepatří, nicméně jeho existence je v poslední době jaksi oboustranná. Zatímco černoši beztrestně na jihu Afriky decimují stavy bílých farmářů, přičemž celý svět mlčí, Turci útočí na Kurdy a dělají jim ze života peklo, v ulicích Londýna a dalších měst na Starém kontinentu dochází k násilným akcím mířeným proti původním obyvatelům, v Evropě je muslim a černoch hájeným druhem a jakákoliv nepozitivní zmínka o něm se trestá příliš přecitlivě. Rodilý Angličan Tommy Robinson sedí v kriminálu za boj proti arabským gangům znásilňujícím mladé dívky, je snaha o jeho vymazání ze světa, ale čutálista se urazí, nazve li ho někdo černochem a chce odejít. Jistě, samotní hráči se soustředí na fotbal, ale má to svá zákoutí. Podíváte li se na složení některých evropských reprezentací, bělochy v nich téměř nenajdete.

  Nejdále šla Francie. O mladé bílé kluky tam není téměř zájem, akademie obsadili Afričané. Případný přestup talentovaného bílého hráče je vždy dražší, než sebrání mladého černocha na ulici. Možná řeknete, že tito mladíci mají větší fyzické předpoklady díky stavbě těla, ale jak je tedy potom možné, že se dosud žádný africký tým nikdy nedostal do finále mistrovství světa? To se daří až naturalizovaným černochům vedeným….většinou bílými trenéry. Absence původních Evropanů v některých týmech může být vnímána jako upřednostňování příslušníků jiných národů, jejichž soukmenovci zároveň vytváří v mimosportovním prostředí dusno a plodí násilí, nepořádek a nenávist. Ta se poté přenáší i tam, kde je naprosto zbytečná. Sport má být ukázkou zdravé rivality, přehlídkou cti, hrdosti k příslušnosti k týmu a své vlasti, zapálení pro svou disciplínu. Jenže i v něm už je příliš politiky, která se svou schopností vytvářet nenávist pronikla už všude. Vše souvisí se vším.

  Aby toho všeho nebylo málo, Prahu zablokují ještě primitivové hrající si na zachránce planety. Pokud násilné zastavení dopravy na některých místech v hlavní metropoli není extrémismus a kreténismus zároveň, pak už je těžké se vyznat v názvosloví. Za extrémního je označován Tomio Okamura, kterého chce profesor z filosofie učící na Karlově univerzitě poučovat o historii, přičemž většina z nás jistě ví, kterým směrem se tato dosud tak velmi uznávaná škola vydala a patří k jedněm z ohýbačů minulosti, přítomnosti a likvidátorů pozitivní budoucnosti. Podobně jsou dehonestování poslední dva prezidenti a zakladatel Trikolóry V.Klaus ml. Ale takoví Piráti už jsou asi naprosto v pořádku. Zelení se svými exorcismus připomínajícími praktikami také vyhovují a otrávit den tisícům Pražanům je vlastně v pořádku. Nebudeme se ale jistě divit, až se někdo naštve a hlupáka demonstrujícího za záchranu planety přejede. A vůbec to nebude někdo, kdo něco podobného dělá jako pomstu. O vyhrocené situace nebude nouze a lze jen doufat, že té mládeži otravující stále dokola s nesmyslnými tézemi o konci světa už někdo jednu sekne. Papouškování teorií o blížícím se zániku lidstva vypouštěném záměrně médii a politiky jde mladým lépe, než učení se matematických rovnic, chemických vzorců a složení minerálů.

  V pátek by bylo lepší v Praze nebýt. Zkušení obyvatelé města se ve čtvrtek vytratí, do centra se nepohrnou a budou doufat, že ten víkend uteče. Rowdies vypijou plno sudů piva a někteří možná ani nestačí zaznamenat, jak uhrála jejich reprezentace zápas v Edenu. Několik ekoteroristů dostane pár facek či skončí na chvilku v cele předběžného zadržení. Pieta spojená s Karlem Gottem si zaslouží slavnostní nádech a klidnou atmosféru. Doufejme tedy, že se angličtí fanoušci vyhnou Žofínu, dopraváci dokáží usměrnit provokatéry z ekoteroristických skupin a na Slavii nikdo nepřipomene některým fotbalistům, že nevypadají jako skuteční Angličané. A kdyby navíc naši kluci neudělali ostudu, bylo by to nakonec fajn.

J3.K

.